Otwarto ostatnie przystanki PKM - Gdynia Stadion i Gdynia Karwiny

Otwarto ostatnie przystanki PKM - Gdynia Stadion i Gdynia Karwiny

08 grudnia 2017 | Źródło: UMWP
PODZIEL SIĘ

Największa samorządowa inwestycja kolejowa w Polsce została ukończona. Budowa dwóch ostatnich przystanków trwała półtora roku i kosztowała blisko 25 mln zł. Pierwsi pasażerowie skorzystają z nowych peronów już w niedzielę, 10 grudnia. Samorządowcy otworzyli dziś Gdynię Stadion i Gdynię Karwiny.

Fot. PKM

– Dziś w Gdyni kończymy pewien etap projektu Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. 10 lat ciężkiej pracy za nami. Jestem pewien, że województwo pomorskie może być stawiane za wzór tego, jak budować niemalże od podstaw sprawny i wydajny system transportowy. Ale na tym nie skończymy. Rozpoczynamy już kolejny projekt, jakim będzie elektryfikacja linii – powiedział Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Nowe perony w Gdyni wybudowane zostały w takim samym stylu jak te, które znajdują się pomiędzy Gdańskiem Wrzeszczem a Gdańskiem Osową. Na czerwonych wiatach umieszczono grafiki nawiązujące do dyscyplin sportowych oraz tradycji kolejowych. – Kiedy prawie dziesięć lat temu rozpoczynaliśmy projekt Pomorskiej Kolei Metropolitalnej wszyscy mówili, że to się nie uda. A jednak udało się. Teraz charakterystyczne czerwone wiaty przystanków PKM na stałe już wpisały się w krajobraz Trójmiasta. To niewątpliwie nasz znak rozpoznawczy – dodał Ryszard Świlski, wicemarszałek województwa pomorskiego.

Gdyńskie przystanki wyposażone są w windy dla niepełnosprawnych oraz elementy małej architektury. Zadbano również o czytelne oznakowanie i system dynamicznej informacji pasażerskiej.

Od 10 grudnia obecna stacja Gdynia Wielki Kack zostanie zamknięta. Będzie pełnić jedynie funkcje techniczne dla pociągów towarowych. Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni tłumaczy, że stara stacja w Kacku położona jest trochę na uboczu w stosunku do istniejących osiedli. Dlatego też zadecydowano o budowie przystanku na skrzyżowaniu linii kolejowej z ulicą Wielkopolską, przy osiedlu. Dzięki temu dojście do pociągu będzie szybsze. Z kolei przystanek Stadion powstał w pobliżu gdyńskiego centrum biurowego oraz kompleksu sportowego przy ulicy Olimpijskiej.

– Ten projekt to nie tylko tory i perony. To element szerszego programu rozwoju Gdyni. Przy przystanku Karwiny planujemy budowę dużego parkingu „P+R" oraz zespołu przystanków komunikacji miejskiej. Chcemy tak zmodyfikować układ połączeń, aby umożliwić mieszkańcom Karwin, Dąbrowy, Kacka i innych okolicznych dzielnic łatwiejsze poruszanie się zarówno po Gdyni, jak i po całym regionie – zapewnia Wojciech Szczurek.

W uroczystym otwarciu przystanków wzięli udział piłkarze Arki Gdynia. Jak mówili piłkarze, na Kaszubach jest wielu kibiców Arki. Liczą oni, że dzięki doskonałemu dojazdowi pociągiem, na mecze będzie przybywać ich jeszcze więcej. Wraz z zaproszonymi gośćmi sportowcy złożyli autografy na pamiątkowej piłce, która zostanie wystawiona na licytację w najbliższym finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

PODZIEL SIĘ