W Elblągu powstanie bezpieczne przejście pod torami

W Elblągu powstanie bezpieczne przejście pod torami

12 grudnia 2017 | Autor: AB | Źródło: PKP PLK
PODZIEL SIĘ

PKP PLK podpisały z samorządem Elbląga porozumienie, dzięki któremu piesi zyskają nową i bezkolizyjną przeprawę przez tory. Samorząd w ramach własnych inwestycji buduje wiadukt drogowy w okolicach ulicy Lotniczej i Skrzydlatej nad linią kolejową Elbląg – Malbork. Obiekt zastąpi przejazd kolejowo-drogowy. Piesi z kolei dzięki współpracy miasta i PLK zyskają nowe przejście podziemne zlokalizowane ok. 100 metrów od wiaduktu.

Fot. PKP PLK

Ogłoszenie postępowania przetargowego na budowę wiaduktu zaplanowane jest na połowę grudnia 2017 r.

– Budowa wiaduktu wraz z drogami dojazdowymi, łącząca dzielnicę Zatorze z centrum miasta, to inwestycja długo oczekiwana przez elblążan. Skorzystają na niej nie tylko kierowcy, ale także piesi i rowerzyści, którzy dzięki tunelowi otrzymają bezkolizyjną i bezpieczną przeprawę przez tory. Bardzo się cieszę, że w tym projekcie współpracujemy z PLK i możemy zadbać o komfort i bezpieczeństwo mieszkańców – mówi Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.

Nowa, piesza trasa pod torami w ciągu ul. Lotniczej pozwoli szybko i bezpiecznie przedostać się przez tory w stronę dworca kolejowego i autobusowego oraz giełdy spożywczej. Obiekt zostanie wyposażony we wszystkie udogodnienia dla osób o ograniczonej mobilności. Koncepcja zakłada instalację wind oraz pochylni. Z tunelu będą mogli korzystać także rowerzyści. Przejazd kolejowo-drogowy, po realizacji wszystkich prac, zostanie zamknięty.

– PKP PLK podejmują współpracę, która zwiększa bezpieczeństwo i rozwiązuje problemy komunikacyjne. Wiadukt pozwoli na sprawniejsze prowadzenie ruchu pociągów i ułatwi przejazd samochodów. Przejście podziemne dzięki współpracy PLK i Elbląga zapewni pieszym i rowerzystom bezpieczne i sprawne połączenia w mieście – mówi Jolanta Pawluk, dyrektor Centrum Realizacji Inwestycji w PKP Polskich Liniach Kolejowych.

Charakter i zakres współpracy stron określa podpisane 11 grudnia porozumienie. PLK przeznaczą na przedsięwzięcie 1,5 mln zł.

PODZIEL SIĘ