PKP Intercity z najlepszym wynikiem przewozowym od kilku lat

PKP Intercity z najlepszym wynikiem przewozowym od kilku lat

12 grudnia 2017 | Autor: Łukasz Kuś
PODZIEL SIĘ

Narodowy przewoźnik kolejowy przewiózł od stycznia do listopada 39,4 mln pasażerów. PKP Intercity przekroczyło tym samym prognozy wyników przewozowych na cały 2017 r.

Fot. Mikołaj Manowski

PKP Intercity od stycznia do listopada 2017 r. przewiozły więcej osób niż spółka planowała na cały rok. Tegoroczny wynik przewozowy będzie najlepszy od 2010 roku.

Prognozy przewoźnika zakładały przewiezienie w 2017 39,2 mln pasażerów. W ubiegłym roku 38,5 mln pasażerów. Najlepszy wynik na przestrzeni ostatniej dekady spółka osiągnęła w 2009 r. kiedy przewiozła 51,7 mln pasażerów.

Coraz większa popularność kolei dalekobieżnej w Polsce to zasługa szybszej prędkości pociągów, co jest efektem inwestycji infrastrukturalnych PKP PLK. Wraz z wejściem w życie nowego na odcinku Centralnej Magistrali Kolejowej między Grodziskiem a Idzikowicami pociągi zaczęły jeździć 200 km/h, dzięki czemu skrócił się czas jazdy z Warszawy do Krakowa i Katowic.

- Nasza strategia rozwoju zakłada podniesienie prędkości pociągów i krótsze czasy jazdy. Jest to dla nas bardzo ważne - powiedział wiceprezes PKP Intercity Jarosław Oniszczuk.

Pasażerów do kolei przyciągnąć ma również poprawa jakości taboru przewoźników. PKP Intercity planuje zakup 12 nowych elektrycznych zespołów trakcyjnych dostosowanych do prędkości 160 km/h i parametrów zbliżonych do pociągów Dart i Flirt. Spółka planuje ogłoszenie przetargu na zakup tych pociągów jeszcze w tym roku. Do końca 2017 r. rozstrzygnięty ma być również przetarg na lokomotywy elektryczne.

PKP Intercity planuje również przywrócić do ruchu pociągi ED74, które są od lat nieużywane. Pojazdy przejdą modernizację na poziomie P5.

- Nie znaleźliśmy chętnych na zakup pociągów i będziemy tak przebudowywać ich wnętrze tych pojazdów tak aby odpowiadało naszym potrzebom - zapewnił prezes Oniszczuk.

PODZIEL SIĘ