W Rzeszowie PLK szkoliła instruktorów nauki jazdy

W Rzeszowie PLK szkoliła instruktorów nauki jazdy

13 grudnia 2017 | Źródło: PKP PLK
PODZIEL SIĘ

W Rzeszowie instruktorzy nauki jazdy uczestniczyli w seminarium nt. zwiększenia bezpieczeństwa kierowców na przejazdach kolejowo-drogowych. To już kolejne spotkanie organizowane przez PKP Polskie Linie Kolejowe z instruktorami. Efektem dotychczasowych działań jest utworzenie 700 szkół nauki jazdy ze specjalnymi pakietami szkoleniowymi, dzięki którym 50 tysięcy początkujących kierowców jest bezpieczniejszych na przejazdach kolejowo-drogowych.

Fot. Rafał Wilgusiak

Spotkania PLK w obecnej turze odbyły się już z instruktorami nauki jazdy z województw: podlaskiego, dolnośląskiego, zachodniopomorskiego, lubuskiego, śląskiego i  małopolskiego.

Szkolenia objęły kilkuset nauczycieli, którzy uzyskali informacje, co można zrobić dla bezpiecznych zachowań kierowców na przejazdach. Według statystyk 98% wypadków na skrzyżowaniach toru i drogi powodują nieostrożni kierowcy.

– Przedstawiamy instruktorom nie tylko wiedzę z zakresu bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych, ale także wyposażamy ich w materiały, które ułatwiają edukację kursantów. Spotkania są dla nas okazją do przekazania, ale i do zdobycia wiedzy, co jeszcze możemy zrobić, by kierowcy byli bezpieczni na przejazdach kolejowo-drogowych. Wspólnie możemy usunąć śmierć z przejazdów – mówi Włodzimierz Kiełczyński, dyrektor Biura Bezpieczeństwa PKP Polskich Linii Kolejowych.

Jak podkreślają instruktorzy, którzy już brali udział w warsztatach, największe wrażenie na kursantach robią filmy z wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych. To ważna część  prezentacji kolejarzy, która może powstrzymać przed pochopnymi decyzjami i brawurą grożącą utratą zdrowia i życia.

Warsztaty dla instruktorów zostały już przeprowadzone w Poznaniu, Bydgoszczy, Kielcach, Łodzi, Lublinie, Skarżysku Kamiennej, Warszawie, Białymstoku, Wrocławiu, Szczecinie, Zielonej Górze, Katowicach i Krakowie. Dzięki spotkaniom z kolejarzami materiały wideo ze zdarzeń na przejazdach, infografiki z zasadami bezpieczeństwa i dodatkowe pomoce dydaktyczne zostały przekazane do około 700 ośrodków szkolenia kierowców. Jak szacują kolejarze, od zeszłego roku mogło z nich skorzystać około 50 tysięcy młodych kierowców. Organizowane seminaria z instruktorami spełniają bardzo ważną rolę w procesie edukacyjnym kursantów. Lepiej przygotowany nauczyciel to bezpieczniejszy uczeń.

Aby zwiększyć bezpieczeństwo kierowców i pieszych na przejazdach kolejowo-drogowych, w ramach kampanii społecznej Bezpieczny Przejazd - Szlaban na ryzyko! kolejarze prowadzą szereg działań: akcje informacyjne na przejazdach, rozdawanie ulotek, spotkania z dziećmi i młodzieżą, aktywne działania w mediach społecznościowych, organizacja seminariów dla instruktorów nauki jazdy.

Do wypadków i kolizji na przejazdach dochodzi w miejscach wyraźnie zabezpieczonych znakami. Częstą przyczyną jest lekceważenie znaków STOP. Jak podkreślają eksperci ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego, niektórzy kierowcy ignorują znak i narażają na niebezpieczeństwo życie swoje oraz pasażerów, a także podróżujących pociągami. Częstymi błędami są: objeżdżanie slalomem półrogatek oraz wjazd pod zamykające się szlabany.

Do końca listopada na przejazdach kolejowo-drogowych w Polsce doszło do 189 zdarzeń, w których zginęło 39 osób, a 26 zostało rannych.

W województwie podkarpackim w tym roku na przejazdach kolejowo-drogowych doszło do 9 zdarzeń, w których 1 osoba została ranna, a 2 zginęły.