Koleje Belgijskie zamówiły obrabiarkę Rafametu

Koleje Belgijskie zamówiły obrabiarkę Rafametu

15 grudnia 2017 | Źródło: Rafamet
PODZIEL SIĘ

Koleje Belgijskie zamówiły obrabiarkę, którą dostarczy firma Rafamet z Kuźni Raciborskiej. Urządzenie będzie pracować w hali Namur.

Fot. Rafamet

Przedmiotem kontraktu jest tokarka portalowa typu UFB 125 NS (nowe oznaczenie UFD 140 N) o napędzie ciernym. Obrabiarka ma zostać przekazana odbiorcy w listopadzie 2018 roku.

– Tokarka cierna przelotowa UFB 125 NS, którą według nowej nomenklatury nazywamy UFD 140 N, stanowi odpowiedź na rosnące wymagania odbiorców, szczególnie związanych z obszarem Kolei Dużych Prędkości (KDP). Maszyna jest rezultatem prac nad rozwojem modelu UFB. Maszyna jest przeznaczona do pracy w systemie przelotowym, co daje możliwość jej ustawienia i pracy w produkcyjnej linii technologicznej – wyjaśnia Janusz Bluk, główny konstruktor w Fabryce Obrabiarek Rafamet SA.

Odbiorcami opisywanego typu maszyn są operatorzy taboru szynowego (zwłaszcza pociągów KDP), ale także jego producenci. Tokarka UFB 125 NS będzie mogła służyć im do regeneracji lub wykonania nowego profilu jezdnego kół zestawów kołowych.

Odbiorca z Belgii postawił przed producentem z Kuźni Raciborskiej kilka kluczowych wyzwań. Maszyna musi nie tylko pracować w linii technologicznej, ale także umożliwiać obróbkę zróżnicowanej gamy zestawów kołowych, wyposażonych w różne elementy, takie jak przekładnie czy tarcze hamulcowe. Dla nietypowych zestawów kołowych wyposażonych w bardzo duże przekładnie, których masa całkowita przekracza 7 ton, zostanie dostarczony specjalnie zaprojektowany wózek samojezdny, co pozwoli na zautomatyzowanie procesu załadunku zestawu kołowego do obróbki.

Koleje Belgijskie odebrały już 5 maszyn Rafametu, które pracują obecnie w różnych regionach Belgii. Po zrealizowaniu zamówienia, w każdym warsztacie naprawczym należącym do odbiorcy będą pracowały obrabiarki z Kuźni Raciborskiej.
PODZIEL SIĘ