Koleje Śląskie i Dolnośląskie wymienią się pojazdami szynowymi

Koleje Śląskie i Dolnośląskie wymienią się pojazdami szynowymi

21 grudnia 2017 | Źródło: Koleje Śląskie
PODZIEL SIĘ

Koleje Śląskie i Koleje Dolnośląskie chcą wymienić się pojazdami szynowymi. Na Dolny Śląsk trafić ma spalinowa jednostka SA138 w zamian za EN57AKD, który trafi na Górny Śląsk.

Fot. Koleje Śląskie

- Wspólnie z dolnośląskim samorządowym przewoźnikiem kolejowym planujemy wzajemne wypożyczenie sobie pojazdów. Na śląskie tory ma trafić elektryczny zespół trakcyjny EN57AKD Kolei Dolnośląskich, a na dolnośląskie tory spalinowy zespół trakcyjny SA138 Kolei Śląskich - napisano w komunikacie Kolei Śląskich

Celem wzajemnego wypożyczenia sobie jednostek jest poprawienie efektywności wykorzystania typów trakcji pojazdów. Kolejom Śląskim bardziej przydatne są elektryczne zespoły trakcyjne, natomiast Kolejom Dolnośląskim bardziej potrzebne są spalinowe zespoły trakcyjne, gdyż przewoźnik ten operuje na liniach niezelektryfikowanych.

Wymiana ma zostać oparta na zasadach barteru, a umowa ma obowiązywać przez rok. Koleje Śląskie zapowiadają, że jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to jednostki będą służyły pasażerom w innych województwach już za kilka tygodni.