Korea otwiera olimpijską linię KDP

Korea otwiera olimpijską linię KDP

03 stycznia 2018 | Źródło: ŁK/Railjournal
PODZIEL SIĘ

W Korei Południowej zakończono budowę linii Kolei Dużych Prędkości Wonju – Gangneung. To największa inwestycja transportowa zrealizowana przed zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi 2018. Budowa linii zaczęła się w 2013 r.

Fot. Minseong Kim Wikimedia Commons

Nowa linia liczy 120,7 km i dostosowana jest do prędkości 250 km/h. Linia zapewnia połączenie Seulu z wschodnim wybrzeżem Korei. Z infrastruktury tej korzystać będzie zarówno przewoźnik dalekobieżny Korail KTX jak przewoźnicy lokalni. Podróż z miasta Gangneung do Seulu trwać będzie 1 godz. 54 min. Dotychczas pociąg pokonywały tę trasę sześć godzin.

Podczas Igrzysk Olimpijskich nowa linia KDP umożliwi sprawne połączenie wioski olimpijskiej PyeongChang z międzynarodowym portem lotniczym w Seulu. Linia do lotniska otwarta ma być 12 stycznia. Koreańskie koleje szacują że podczas olimpiady w lutym z nowej kolei skorzysta 20,91 tys. pasażerów. KTX uruchomi 51 pociągów dziennie, a podróż z Seulu do PyeongChang trwać będzie 1 godz. 7 min.

63% nowej linii przebiega w tunelach w tym liczącym 21,7 km tunel Daegwallyeong – najdłuższy w Korei Południowej, którego budowa kosztowała 3,5 mld dolarów amerykańskich.

 

 

PODZIEL SIĘ