Nie wiadomo kiedy pociągi Leo Express wjadą do Polski

Nie wiadomo kiedy pociągi Leo Express wjadą do Polski

08 stycznia 2018 | Autor: Łukasz Kuś
PODZIEL SIĘ

Czeski prywatny przewoźnik Leo Express, który chce jeździć pociągami na trasie Kraków – Praga ciągle nie może podać daty uruchomienia połączenia kolejowego. Spółka czeka na dopuszczenie swojego nowoczesnego taboru na polskie tory.

Fot. Leo Express

Leo Express planuje uruchomienie połączenia Kraków – Katowice – Praga obsługiwane nowoczesnymi składami Flirt produkcji Stadlera. W ubiegłym roku przewoźnik uzyskał zgodę UTK na przyznanie otwartego dostępu do infrastruktury na tę trasę.  Ciągle jednak nie wiadomo kiedy pociągi Leo Express pojawią się w Polsce. Spółka nie uzyskała jeszcze wymaganego dopuszczenia taboru.

Jak się okazuje polskie przepisy dotyczące homologacji dla nowych pojazdó szynowych różnią się od przepisów w sąsiednich krajach. Dlatego Leo Express musiał zmodyfikować m.in. reflektory w elektrycznych zespołach trakcyjnych, które wyprodukowano 5 lat temu.

– Obecnie jesteśmy na końcowym etapie pozyskiwania dopuszczenia taboru przez UTK. Nie możemy jednak w chwili obecnej podać konkretnego terminu, kiedy uruchomimy połączenie kolejowe do Polski, gdyż jest to zależne od decyzji regulatora rynku dopuszczającej nasz tabor na linie kolejowe PLK – powiedział Peter Jančovič, dyrektor zarządzający Leo Express na Polskę i Europę Wschodnią.

Mimo starań Unii Europejskiej w celu ujednolicenia rynku usług przewozowych ciągle występują różnice w regulacjach dotyczących homologacji taboru, które utrudniają przewoźnikom uruchamianie połączeń transgranicznych. Problem ten nie dotyczy najnowszych pojazdów, które spełniają normy TSI.

PODZIEL SIĘ