PKP Telkol odbudowuje kompetencje teleinformatyczne na kolei

PKP Telkol odbudowuje kompetencje teleinformatyczne na kolei

11 stycznia 2018 | Autor: ŁK
PODZIEL SIĘ

Spółka PKP Telkol – nowy podmiot w Grupie PKP formalnie rozpoczyna działalność. Firma będzie świadczyć usługi teleinformatyczne dla kolei i rozwija nowe kompetencje, w tym inwestycje w badania i rozwój. Na najbliższe lata spółka prognozuje wzrost przychodu do 135 mln zł.

Fot. PKP S.A.

Spółka PKP Telkol powstała w wyniku połączenie spółek PKP Utrzymanie i PKP Budownictwo wyodrębnionych ze spółki TK Telekom, przed jej prywatyzacją. Nowa firma będzie świadczyć usługi teleinformatyczne na rzecz kolei. Najważniejsze kompetencje nowej spółki to projektowanie i budowa infrastruktury światłowodowej, budowa GSM-R, tworzenie SDiP i obsługa dworców kolejowych.

- Połączenie spółek PKP Utrzymanie i PKP Budownictwo bardzo dobrze wpisuje się w strategię PKP SA, której jednym z głównych założeń jest integracja rynku kolejowego poprzez stworzenie struktury holdingowej na bazie Grupy PKP. Aby spółki tworzące przyszły holding PKP mogły działać skutecznie, muszą mieć dostęp do nowoczesnych usług telekomunikacyjnych. Zależy nam na tym, aby takie kompetencje budować samodzielnie, nie uzależniając się od podmiotów zewnętrznych - powiedział Krzysztof Mamiński, prezes zarządu PKP SA.

W 2017 r. PKP Telkol osiągnęła 100 mln zł przychodu. Do 2023 planowany jest wzrost przychodów do ok. 135 mln zł. Największe zlecenia jakie zdobyła spółka to, dzierżawa łączy, utrzymanie radiotelefonów, budowa światłowodu dla PKP LHS.

PKP Telkol wdraża też System Dynamicznej Informacji Pasażerskiej na 60 dworcach w całej Polsce. Spółka jest też liderem międzynarodowego konsorcjum, starającym się o wdrożenie całościowego Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej, którego łączna wartość przekracza 400 mln PLN.

- Po tej konsolidacji zamierzamy być najpoważniejszym graczem na rynku tej branży. Stać nas na to, ponieważ PKP Telkol to nowoczesne i największe w Polsce przedsiębiorstwo, które jest dostawcą usług serwisowania i utrzymania urządzeń systemów kolejowych. Mamy ambicje pełnej odbudowy kompetencji telekomunikacyjnych w Grupie PKP i stania się liderem dalszej konsolidacji spółek wewnątrz Grupy - powiedział Mirosław Gilarski, prezes zarządu PKP Telkol.

PODZIEL SIĘ