PKP Telkol będzie utrzymywać dworce kolejowe

PKP Telkol będzie utrzymywać dworce kolejowe

11 stycznia 2018 | Autor: Łukasz Kuś
PODZIEL SIĘ

PKP SA chce, by różne usługi zarządzania i obsługi dworców kolejowych prowadził jeden podmiot - spółka PKP Telkol. Pierwszy pilotażowy projekt utrzymania dworca ma być wdrożony w 2018 r. 

Fot. Dominik Skudlarski

PKP Telkol rozszerzy swój zakres działalności. Oprócz utrzymania systemów teleinformatycznych dla kolei spółka uczestniczy w tworzeniu Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej, a także planuje rozpocząć kompleksową obsługę dworców kolejowych. 

— Wspólny dworzec czyli projekt objęcia przez naszą spółkę kompleksowej obsługi dworca kolejowego począwszy od usług sprzątania, poprzez obsługę urządzeń takich jak kamery, aż po zarządzanie tablicami informacyjnymi chcemy zrealizować do 2022 r. W tej chwili trwają rozmowy z PKP SA. W ciągu najbliższego miesiąca powinniśmy mieć wytypowany dworzec, na którym będzie testowany nowy system obsługi. Jeśli pilotaż nowej oferty się uda, to planujemy wdrożyć ją na kolejnych obiektach — powiedział Mirosław Gilarski, prezes PKP Telkol.

Ewaluacja nowej usługi

Rozpoczęcie przez spółkę obsługi dworców planowane jest na 2019 rok po ewaluacji projektu pilotażowego na jednej z mazowieckich stacji. Pilotaż usług utrzymania ma potrwać kilka miesięcy. Warunkiem objęcia przez PKP Telkol obsługi kolejnych dworcow jest też zakończenie współpracy z firmami wyłonionymi w przetargach, które obecnie wykonują usługi dla PKP SA i PKP PLK. Docelowo PKP Telkol będzie obsługiwać całą infrastrukturę zarówno dworce jak i stacje z peronami. 

— Obecnie nie mamy kompetencji, żeby objąć cały dworzec ale będziemy zawierać umowy z firmami świadczącymi takie usługi. Z biegiem czasu będziemy jednak szkolić pracowników i zatrudniać nowe osoby aby realizować kompleksową obsługę dworce — powiedział Gilarski.

Nie jest jeszcze przesądzone, czy dworce, które osbługiwać będzie PKP Telkol, pozostaną własnością PKP SA czy zostaną przekazane nowej spółce. Obecnie PKP Telkol wspólnie z KZŁ Bydgoszcz modernizuje 64 dworce kolejowe. Jednym z rozważanych projektów jest montaż stacji ładowania samochodów elektrycznych. Docelowo zainstalowanych ma być 6500 stacji ładowania w tym 6300 punktów wolnego i średnio-szybkiego ładowania. 

Zintegrowana informacja 

Ważnym obszarem działalności PKP Telkol jest tworzenie scentralizowanego Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej. Spółka bierze udział w dużym przetargu na wdrożenie SDIP na dworcach i innych obiektach kolejowych. Wartość tej inwestycji PKP PLK szacowana jest na 400 mln zł. Jej celem jest nie tylko modernizacja wyświetlaczy ale też integracja systemów z różnych dworców oraz śledzeni jazdy pociągu w czasie rzeczywistym tak by dać podróżnym dokładną informację o opóźnieniach. PKP Telkol liczy na sukces w przetargu Polskich Linii Kolejowych gdzie startuje w konsorcjum z Exatelem i KZŁ Bydgoszcz.

PODZIEL SIĘ