Gdzie jest informacja o zniżkach w systemie Bilkom?

Gdzie jest informacja o zniżkach w systemie Bilkom?

18 stycznia 2018 | Autor: Łukasz Kuś
PODZIEL SIĘ

W uruchomionym w poniedziałek internetowym systemie sprzedaży Bilkom 2 po kliknięciu w listę wyboru ulg w opłatach za przejazd nie wyświetla się wysokość zniżki. Sprawdziliśmy dlaczego ta informacja nie jest widoczna w tym miejscu.

Fot. PKP Informatyka

W systemie Bilkom 2 można kupić bilety PKP Intercity, SKM Trójmiasto i PolRegio. Nowa platforma sprzedaży biletu przez internet uruchomiona została 15 stycznia. Aplikacja ta różni się od rozwiązań stosowanych przez przewoźników tym, że wielkość ulgi ustawowej nie jest wyświetlana na liście, na której można wybrać zniżkę, ale dopiero po kliknięciu w szczegółową informację.

Takie rozwiązanie zostało wprowadzone na prośbę przewoźników. – Jeśli chodzi o ulgi ustawowe to ich wysokość wyświetla się po wejściu do szczegółowej informacji o uldze. Taki sposób informowania o zniżkach wprowadziliśmy na życzenie przewoźników uczestniczących w projekcie i wynika to stąd, że różne spółki stosują różne wielkości ulg – wyjaśnił Filip Chrzanowski z PKP Informatyka.

Różne ulgi u przewoźników

Ustawa o publicznym transporcie zbiorowym wskazuje na obowiązujące minimalne wielkości ulg dla określonych grup podróżnych, jednakże przewoźnicy mogą stosować zniżki większe niż to wynika z przepisów. Zasada ta dotyczy tylko przewozów organizowanych na podstawie umowy o świadczenie usługi publicznej, czyli przejazdy dofinansowane przez samorządy lub ministerstwo. Przewoźnik dostaje rekompensatę za sprzedaż biletów ulgowych.

Przewozy organizowane na zasadach komercyjnych nie są objęte ustawowym obowiązkiem stosowania ulg a decyzję o ich wprowadzeniu podejmują samodzielnie przewoźnicy i nie są objęte rekompensatą ze strony ministerstwa.

Kolejarze później

Do Pakietu Podróżnika wkrótce dołączyć mogą inni przewoźnicy, w tym spółki samorządowe, które stosują różne wysokości zniżek. Dotyczy to na przykład ulg dla seniorów. PKP Intercity stosują ulgę 30%, PolRegio i SKM Trójmiasto 25%, ale WKD w niektórych pociągach nawet 50%.

Na stronie Bilkol nie można również jeszcze skorzystać z ulg przysługujących pracownikom kolei. Jak nas poinformował przedstawiciel PKP Informatyka, ulgi te będą wprowadzone do systemu w drugiej fazie jego wdrażania po tym jak zakończy się okres testowania usługi. Ma to nastąpić w ciągu kilku tygodni.

PODZIEL SIĘ