Szwajcarski BLS zamówił 52 FLIRT-y

Szwajcarski BLS zamówił 52 FLIRT-y

21 stycznia 2018 | Źródło: Stadler Rail
PODZIEL SIĘ

15 stycznia umowę na dostawę EZT-ów podpisali Bernard Guillelmon, prezes BLS i Peter Spuhler, przewodniczący rady nadzorczej Stadlera. Kontrakt jest konsekwencją zakończonego wiosną 2017 r. przetargu. Jego wartość to 650 mln franków szwajcarskich (ok. 2,3 mld zł).

Fot. Stadler

Środki na realizację zamówienia zapewnią władze federalne, kantony i rada nadzorcza BLS. FLIRT będzie drugim pojazdem Stadlera, który trafi do eksploatacji w BSL. Pierwszym był piętrowy zespół trakcyjny MUTZ.

FLIRT-y zastąpią pojazdy trzech starszych typów i pozwolą ujednolicić flotę BSL. Dzięki nim przewoźnik planuje rozwinąć siatkę połączeń w kantonie Berno. Zamówienie przewidujące opcję zakupu kolejnych składów tego samego typu.

W połowie 2018 roku Stadler udostępni w swoim zakładzie w Bussnang wykonany w skali 1:1 model pojazdu – makietę. Na jej podstawie opracuje z BLS ostateczne wyposażenie nowych składów. Budowa pierwszego pojazdu rozpocznie się na początku 2019 r., a w połowie roku odbędą się jego testy. EZT-y będą włączane do eksploatacji w latach 2021 - 2025.

FLIRT-y będą miały długość 105 m. 48 jednostek będzie przeznaczonych dla szybkiej kolei miejskiej a pozostałe 24 będą jeździły jako pociągi RegioExpress. Pojazdy będą niskopodłogowe i będą wyposażone w strefę gastronomiczną.

PODZIEL SIĘ