KD starają się o dopuszczenie Impulsów do ruchu w Czechach

KD starają się o dopuszczenie Impulsów do ruchu w Czechach

30 stycznia 2018 | Autor: ŁK
PODZIEL SIĘ

Koleje Dolnośląskie planują uruchomienie nowego połączenia do Czech. Przewoźnik stara się o dopuszczenie ezt Impuls do ruchu na sieci kolejowej naszego południowego sąsiada.

Fot. Gepardon Wikimedia Commons

Zarząd Kolei Dolnośląskich wraz z wicemarszałkiem województwa dolnośląskiego Jerzym Michalakiem spotkali się w Usti nad Orlici z hetmanem kraju pardubickiego i przedstawicielami Kolei Czeskich w celu ustalenia założeń współpracy przy realizacji pociągów. Z tej okazji uruchomiono pociąg specjalny, co było również okazją do przetestowania pojazdu 45WE produkcji Newagu na czeskiej sieci kolejowej. 

Koleje Dolnośląskie starają się o pozyskanie certyfikatu dopuszczającego Impulsy do eksploatacji na czeskiej sieci kolejowej. — Pojazd wyposażony jest w wymagane w Czechach urządzenia bezpieczeństwa pociągu i radiołączności, wymaga jednak przeprowadzenia procedury dopuszczenia do ruchu — powiedział Bogusław Godlewski z Kolei Dolnośląskich.

Po uzyskaniu dopuszczenia pociągi KD będą mogły jeździć w Czechach dalej niż do pierwszej stacji za granicą. Obecnie pojazdy samorządowego przewoźnika docierają do Lichkova (z Wrocławia, Trutnova (z Jeleniej Góry) i Liberca (z Szklarskiej Poręby). W maja KD uruchomią pociągi do Adrszpachu.

— Bezpośredni dojazd z Wrocławia do Usti nad Orlici stworzyłby możliwość wygodnych przesiadek do szybkich, czeskich pociągów w kierunku Brna, Pragi, Olomouca i dalej, na Słowację. To było  pierwsze robocze spotkanie w tym temacie. Kolejne  odbędzie  się  w lutym — zapewnił Bogusław Godlewski.

PODZIEL SIĘ