Przyspieszą pociągi na linii Żywiec — Węgierska Górka

Przyspieszą pociągi na linii Żywiec — Węgierska Górka

30 stycznia 2018 | Autor: Łukasz Kuś
PODZIEL SIĘ

PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiły przetarg w formule „zaprojektuj i zbuduj” na rewitalizację odcinka linii nr 139 Żywiec — Węgierska Górka. Po wykonaniu inwestycji pociągi będą tam jeździć z prędkością 120 km/h.

Fot. Lesnydzban Wikimedia Commons

Zarządca infrastruktury kolejowej planuje remont ważnego szlaku kolejowego z Bielska-Białej do Zwardonia. Na linii tej kursuje wiele pociągów Kolei Śląskich, które przewożą pasażerów odbywających zarówno codzienne dojazdy do szkół i pracy jak też podróżnych podczas wyjazdów turystycznych. Linia nr 139 pozwala dotrzeć do licznych miejscowości położonych w Beskidzie Śląskim i Żywieckim a także na Słowację, dzięki skomunikowaniu z pociągami kolei słowackich w Zwardoniu. Szlak ten ma też znaczenie w międzynarodowym ruchu towarowym. Kursują tu również pociągi PKP Intercity w relacji Warszawa — Zwardoń. 

Ogłoszony 30 stycznia przetarg obejmuje wykonanie dokumentacji i prac budowlanych na jednotorowym odcinku Żywiec — Węgierska Górka. PLK planują wymianę nawierzchni kolejowej i podtorza na 8,3 km linii, regulację osi toru, remont sieci trakcyjnej i modernizację urządzeń sterowania ruchem kolejowym. Zarządca infrastruktury zastrzega, że nowe rozjazdy, które będą wykorzystane w rewitalizacji mają być zabudowane w technologii blokowej.

Wyremontowane mają być również przystanki kolejowe oraz infrastruktura służąca do obsługi podróżnych. Wybudowane będą nowe perony oraz elementy małej architektury w Radziechowach Wieprzu, Cięcinie Dolnej i Cięcinie. Perony będą wyższe co ułatwi dostęp do pociągów. 

Po wykonaniu prac prędkość pociągów pasażerskich na tej linii zwiększy się z obecnych 60 km/h do 120 km/h co przyczyni się do poprawy konkurencyjności kolei w rejonie Beskidów Zachodnich. Szybsze pociagi mogą być atrakcyjniejsze m.in. w ruchu transgranicznym w kierunku Słowacju. PLK chcą także usprawnić ruch towarowy na tym odcinku. 

Szlak Żywiec — Węgierska Górka to kolejny fragment linii 139, który będzie rewitalizowany w obecnej perspektywie budżetowej. W czerwcu 2017 r. PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały umowę na remont linii Bielsko-Biała Lipnik — Bystra Wilkowice. 

PODZIEL SIĘ