Hamburg zamawia pojazdy metra autonomicznego

Hamburg zamawia pojazdy metra autonomicznego

05 lutego 2018 | Autor: ŁK
PODZIEL SIĘ

Hamburg planuje zakup między 120 a 200 nowych wagonów metra. Część pojazdów będzie przeznaczona do obsługi nowej linii kolejki autonomicznej.

Fot. Pedelecs Wikimedia Commons

Spółka Hamburger Hochcbahn rozpisała przetarg na dostawę nowych wagonów dla sieci metra w niemieckim mieście. Hamburg planuje zakup nawet do 200 wagonów. Przetarg obejmuje dwa typy pojazdów. Typ A przeznaczony będzie do pociągów poruszających się bez maszynisty. Autnomiczne pojazdy będą kursować na nowej linii metra U5 łączącej północą część miasta z Bramfeld.

Drugi rodzaj pojazdów (typ F) to klasyczne składy metra, które będą bazować na wagonach typu A, ale dostosowane będą do konwencjonalnych pociągów sterowanych przez maszynistę. Pojazdy te pojawią się na liniach U1-U4. Hamburger Hochbahn planuje zamówić między 50 a 90 wagonów typu A, które mają wejść do eksploatacji do 2028 roku oraz 70 - 110 pojazdów typu F, które na linia kolejki metra pojawią się do 2024 r. Nowe wagony mają mieć 40 metrów długości, prędkość maksymalną 80 km/h i zasilanie prądem 750V DC poprzez trzecią szynę.

Budowa pierwszego odcinka linii U5 rozpocząć ma się w 2021 r. Linia połączy stację City-Nord z Bramfeld. Będzie to pierwsza kolejka autonomiczna w Hamburgu. Kolejne odcinki linii U5 poprowadzą do śródmieścia, a następnie do zachodnich dzielnic miasta.

PODZIEL SIĘ