Będzie rewitalizacja linii Lubartów – Parczew

Będzie rewitalizacja linii Lubartów – Parczew

14 lutego 2018 | Autor: Łukasz Kuś
PODZIEL SIĘ

PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiły przetarg w formule „zaprojektuj i buduj” na remont odcinka linii nr 30 Lubartów – Parczew. Po realizacji inwestycji przyspieszą pociągi pasażerskie. Zmodernizowane będą przystanki kolejowe.

Fot. LukaszM600 Wikimedia Commons

Linia Lublin – Łuków obecnie wykorzystywana jest jako objazd dla pociągów w relacji Warszawa – Lublin na czas remontu linii nr 7 Warszawa - Lublin. Z Lublina do Lubartowa kursują również pociągi regionalne, których ruch przywrócono w 2013 r. po wykonaniu niezbędnych prac przygotowawczych.

Pełna rewitalizacja linii nie została jednak przeprowadzona w poprzedniej perspektywie budżetowej. Obecnie planowany jest remont, dzięki któremu maksymalna prędkość pociągów pasażerskich na tym odcinku podniesiona zostanie do 120 km/h, a maksymalny nacisk osi na tor do 221 kN.

W ramach inwestycji przebudowana ma zostać infrastruktura torowa, przystanki kolejowe, urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Nowe perony będą wyższe, co poprawi komfort podczas wsiadania i wysiadania z pociągu. Powstaną nowe wiaty nad peronami, wymienione będą elementy małej architektury.

Przystanki kolejowe w Gródku i Brzeźnicy Bychawskiej będą mieć zmienioną lokalizację, dzięki czemu znajdą się bliżej zabudowań mieszkaniowych. Powstaną nowe przystanki w Laskach i Berejowie. W Ciecierzynie wybudowana będzie rampa uławiająca dostęp osobom niepełnosprawnym.

Szacowana wartość inwestycji wynosi 86,8 mln zł brutto. O wyborze wykonawcy w przetargu decydują kryteria ceny (80% wagi oceny), doświadczenie kierownika budowy (10% wagi) i termin realizacji (10% wagi).

PODZIEL SIĘ