Pesa podpisała umowę na dostawę tramwajów dla Gdańska

Pesa podpisała umowę na dostawę tramwajów dla Gdańska

15 lutego 2018 | Źródło: UM Gdańsk
PODZIEL SIĘ

Pesa Bydgoszcz podpisała 15 lutego umowę na dostawę 15 nowych tramwajów dla Gdańska. Na zakup nowych pojazdów stolica Pomorza otrzyma dofinansowanie unijne w łącznej wysokości 268 mln zł.

Fot. Jakub Murat Wikimedia Commons

Umowę podpisali: prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz, prezes spółki Gdańskie Autobusy i Tramwaje – Maciej Lisicki oraz Danuta Gierdziejewska – wiceprezes zarządu ds. ekonomicznych, a ze strony Pesa Bydgoszcz SA - Robert Szot, dyrektor marketingu. Wartość kontraktu z bydgoskim producentem to ponad 138 mln zł. Pierwsze pojazdy pojawią się w Gdańsku w grudniu tego roku.

– Nowe tramwaje zapewnią lepsze warunki pracy motorniczych i komfortowe przewozy pasażerów, ale nowy tabor to też mniejsza awaryjność. Dodajmy, że zakup nowych tramwajów połączony jest ze znaczną modernizacją sieci torowisk w Gdańsku. Przed nami modernizacja torowiska na Stogi – mówił podczas podpisania umowy prezydent Paweł Adamowicz – Gdańsk od kilku lat rozbudowuje linie tramwajowe, szczególnie w południowych dzielnicach i nowe połączenia spinają rozbudowujące się obszary miasta ze starszymi. Tramwaj jest komfortowym i bezpiecznym środkiem poruszania się oraz ekologicznym, a Gdańsk chce być jednym z liderów miast niskoemisyjnych.

Umowa dotyczy dostawy 15 wagonów tramwajowych wieloczłonowych, dwukierunkowych i całkowicie niskopodłogowych o długości do 32,5 m. Pojazd pomieści 200 osób, w tym 32 na miejscach siedzących. Siedzenia w tramwaju będą ustawione przodem lub tyłem do kierunku jazdy, aby w jak najmniejszym stopniu ograniczały szerokość przejścia. Pojazdy będą wyposażone w odkładane ręcznie platformy dla niepełnosprawnych, zostanie też wydzielona powierzchnia przeznaczona dla wózków inwalidzkich i wózków dziecięcych. W trosce o potrzeby osób o ograniczonej możliwości poruszania się oraz osób niewidomych i niedowidzących – wszystkie kolumny i poręcze będą wykonane w kolorze żółtym, a przyciski w tramwaju będą również opisane w alfabecie Braille`a.

– Zakup nowych tramwajów był możliwy dzięki otrzymanemu dofinansowaniu unijnemu, które pokryło 85% wartości zamówienia. Cieszy nas, że pierwsze pojazdy pojawią się w Gdańsku jeszcze w tym roku - wyjaśniał Maciej Lisicki, prezes spółki Gdańskie Autobusy i Tramwaje – Długo się przygotowywaliśmy do tego zakupu. Warunki przetargowe na zakup nowych tramwajów były również konsultowane z motorniczymi, stąd w kabinach pojawią się m.in. wygodniejsze fotele dla kierujących pojazdami, a także nowy bardziej ergonomiczny pulpit.

Dodatkowo każdy nowy tramwaj będzie wyposażony w defibrylator AED (umieszczony w kabinie motorniczego). Tramwaje będą też przystosowane do pokonywania wzniesień wynoszących do 6%, z możliwością zatrzymania się na wymienionym odcinku. Pojazdy będą klimatyzowane i wyposażone w monitoring wewnętrzny oraz system informacji pasażerskiej. Podobnie, jak w nowe Mercedesy Citaro, także i tramwaje zostaną wyposażone w podwójne porty USB, umożliwiające ładowanie baterii telefonów, tabletów i innych urządzeń mobilnych.

– Bardzo istotną kwestią dla nas jest fakt, że jesteśmy po raz trzeci dostawcą taboru dla Gdańska. Mamy nadzieję, że dobrze się on spisuje od strony technicznej i jest zadowolenie mieszkańców oraz wszystkich użytkowników – mówi Robert Szot dyrektor marketingu PesaBydgoszcz SA - W zamówionych tramwajach oprócz wielu udoskonaleń technicznych znajdą się również miejsca na rowery. Jest to nowość, która jest po raz pierwszy wprowadzona. Wymogi przyjazności miast dla cyklistów znalazły odzwierciedlenie i cieszę się, że Gdańsk również obiera ten kierunek.

 Zakup nowych tramwajów jest realizowany w ramach zadań ujętych w projekcie Gdański Projekt Komunikacji Miejskiej - etap IV A, na który Gmina Miasta Gdańska dostała dofinansowanie unijne w łącznej wysokości 268 mln zł. Projekt będzie realizowany w do końca listopada 2020 r. Partnerem jest spółka Gdańskie Autobusy i Tramwaje, która dzięki pozyskanym środkom zakupiła 15 nowych tramwajów.

PODZIEL SIĘ