„Kontra” apeluje o zniżki na przejazdy dla uczniów szkół kolejowych

„Kontra” apeluje o zniżki na przejazdy dla uczniów szkół kolejowych

20 lutego 2018 | Źródło: Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Międzyzakładowa Organizacja Związków Zawodowych „Kontra” zwróciła się do ministrów edukacji i infrastruktury o przyznanie ulg przejazdowych, podobnych do ulg kolejarskich, dla uczniów branżowych kierunków.

Fot. Adam Brzozowski

Postulaty związkowców zostały określone w liście otartym do minister edukacji Anny Zalewskiej i szefa resortu infrastruktury Andrzeja Adamczyka. Przewodniczący związku, Krzysztof Sidor, zwrócił się w nim o pomoc w zakresie zachęcenia potencjalnych uczniów do wyboru kierunków kształcenia związanych z pracą na kolei.

- Polska stoi przed wyzwaniem związanym z niedoborem kadry, spowodowanym  m.in. działaniem poprzedników oraz byłych kierownictw spółek kolejowych, gdy bez uzasadnienia drastycznie ograniczano zatrudnienie – czytamy w liście. – Z uwagi na likwidację szkół kolejowych polska kolej nie będzie w stanie normalnie funkcjonować.

Według „Kontry” widać pozytywne zmiany w systemie nauczania oraz coraz większe zaangażowanie spółek kolejowych np. w stypendia dla uczniów. Zdanie związkowców, dobrym pomysłem byłoby wprowadzenie zniżek na dojazdy do szkoły, na wzór zniżek pracowniczych.

Zniżki byłyby dużym udogodnieniem dla uczniów i ich rodziców. W skali kraju należałoby objąć zniżkami tysiąc osób. Korzyści z ich wprowadzenia odczułaby cała branża kolejowa.

PODZIEL SIĘ