PKP Intercity będą współpracować z NCBiR przy projektach innowacyjnego taboru

PKP Intercity będą współpracować z NCBiR przy projektach innowacyjnego taboru

21 lutego 2018 | Autor: Łukasz Kuś
PODZIEL SIĘ

PKP Intercity podpisały list intencyjny z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju ws. udziału przewoźnika w partnerstwie innowacyjnym, którego celem jest opracowanie nowatorskich pojazdów szynowych.

Fot. PKP Intercity

PKP Intercity, chcą by część z zamawianych nowych pojazdów szynowych w ramach realizacji strategii taborowej do 2023 r. była konstrukcjami nowatorskimi, zaprojektowanymi przez polskich producentów dzięki programowi partnerstwa innowacyjnego we współpracy z NCBiR. Spółka podpisała 20 lutego list intencyjny w tej sprawie.

Partnerstwo innowacyjne to nowy sposób zamawiania produktów i usług, które jeszcze nie istnieją ale mają być zaprojektowane dzięki wsparciu NCBiR. Luxtorpeda 2.0 to drugi projekt partnerstwa innowacyjnego po programie „Bezemisyjnego transportu publicznego”, który będzie realizowany w Polsce w takiej formie

– Formuła finansowania BiR zaproponowana przez NCBiR jest nowatorska w Polsce, ale jest to metoda stosowana na świecie. Finansujemy opracowanie produktu, który nie istnieje na rynku ale możemy określić jego cechy funkcjonalne. Musimy zidentyfikować stan techniki i przełamać istniejące ograniczenia – powiedział Maciej Chorowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozowju.

PKP Intercity skorzysta z możliwości jakie pojawiły się po nowelizacji Prawa Zamówień Publicznych. Pojazdy zamawiane w ramach partnerstwa innowacyjnego będą testowane podczas jazdy obserwowanej, a następnie dopiero po uwzględnieniu wniosków z testów wejdą do produkcji seryjnej.

– Nowelizacja PZP z 2016 r. dała nam szansę zamawiać projekty innowacyjne, których jeszcze nie ma na rynku. PKP Intercity może teraz korzystać z tego narzędzia. Chcemy ulokować nasze działania we wzmocnienie sił wytwórczych polskiego przemysłu. Planujemy zamówić tabor o prędkości max 230 km/h. Chcemy zamawiać pojazdy w długich seriach. Wyciągnęliśmy jednak wnioski z projektu Dart, który wszedł do produkcji prosto z deski kreślarskiej. Teraz prototypy przejdą okres jazdy obserwowanej. Będziemy obserwować jak zachowuje się tabor podczas eksploatacji. Dopiero później nowy pojazd wejdzie do produkcji masowej – powiedział Krzysztof Mamiński, prezes PKP Intercity.

Celem partnerstwa innowacyjnego jest opracowanie innowacyjnego produktu, który jeszcze nie istniej na rynku. W ramach współpracy z NCBiR PKP Intercity chce zamówić lokomotywy elektryczne, elektryczne zespoły trakcyjne i składy push-pull. Przewoźnik planuje na te inwestycje przeznaczyć 3,7 mld zł

– Strategia taborowa przedstawiona w grudniu zakłada inwestycje na łączną kwotę 7 mld zł. Strategia zakłada zakup nowego taboru jak też modernizacje. Musimy być gotowi na uwolnienie rynku kolejowego i przygotowujemy się na konkurencję. Chcemy kilka projektów zrealizować wspólnie z NCBiR w ramach partnerstwa innowacyjnego. Musimy reagować na oczekiwania pasażerów. Postęp techniczny jest bardzo wyraźny szczególnie w takich dziedzinach jak IT. Uwzględniamy też to, co robi PKP PLK w zakresie modernizacji infrastruktury. Zakładamy zakup pojazdów o prędkości do 250 km/h – powiedział Marek Chraniuk, prezes PKP Intercity.

Dzięki programowi Luxtorpeda 2.0 rząd liczy na wzmocnienie potencjału technologicznego i wytwórczego polskiego przemysłu tak, by był zdolny produkować pojazdy o prędkości maksymalnej 250 km/h.

– Nie mamy w tej chwili ambicji by tworzyć tabor na 330 km/h, gdyż podnoszenie potencjału polskiego przemysłu musi odbywać się stopniowo. Z tego powodu najpierw zamawiamy tabor z prędkością maksymalną ok. 230 km/h. Obok wielkich inwestycji w infrastrukturę, która pozwoli podnieść prędkość tej wielkości będą postępowały inwestycje w innowacyjny tabor – powiedział Andrzej Bittel, podsekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

PODZIEL SIĘ