Grupa PKP na Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Grupa PKP na Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

01 marca 2018 | Źródło: PKP S.A.
PODZIEL SIĘ

Po raz kolejny w całej Polsce obchodzony będzie Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, w tym roku w obchody włączy się także Grupa PKP. Żołnierze Wyklęci zostaną upamiętnieni na dworcach w całej Polsce, a podróżni będą mogli dowiedzieć się więcej o ich historii.

Fot. PKP S.A.

W ramach akcji na dworcach w całej Polsce na nośnikach będących w zasobach PKP S.A. zostaną umieszczone wizerunki Witolda Pileckiego i Danuty Siedzikówny „Inki”. Na dworcach znajdą się także plakaty z kodem QR prowadzącym do strony edukacyjnej Instytutu Pamięci Narodowej. W ten sposób Grupa PKP i IPN chcą zachęcić pasażerów, by w trakcie podróży pociągiem zapoznali się z historią Żołnierzy Niezłomnych. Rozpowszechniane będą także broszury przygotowane przez IPN.

Na Dworcu Centralnym stanęła również wystawa „Czas Niezłomnych”, która prezentuje najważniejsze postaci i wydarzenia z historii polskiego podziemia niepodległościowego po 1944 roku.

- Ze względu na naszą długoletnią tradycję chcemy angażować się w promowanie polskiej historii, przybliżając Polakom najważniejsze wydarzenia w naszych dziejach. Dziś włączamy się w kultywowanie pamięci o Żołnierzach Wyklętych. W zasobach PKP znajduje się bardzo duża liczba miejsc, dzięki którym możemy trafiać z określonymi treściami do podróżnych. Czujemy się społecznie odpowiedzialni za propagowanie polskiej historii i kultury – mówił prezes PKP S.A., Krzysztof Mamiński.

- Żołnierze Wyklęci zostali niegdyś brutalnie usunięci z historii Polski. Dzisiaj upominamy się o ich pamięć. Cały czas mamy dużo do zrobienia w kwestii edukowania o ich historii, o potwornych zbrodniach jakie komuniści dokonali na podziemiu antykomunistycznym i na całym polskim narodzie. Cieszę się, że spółki kolejowe, w których zasobach są chociażby przestrzenie dworcowe się w tą wielką, edukacyjną misję włączają. W ten sposób spłacamy dług bohaterom i oddajemy należne im w historii miejsce – mówił wiceminister infrastruktury, Andrzej Bittel.

- Żołnierze Wyklęci walką i oddaniem dla idei wolnej Ojczyzny pokazywali swoje przywiązanie do Polski Niepodległej, zrodzonej  w 1918 r. Dziś oddajemy im cześć i staramy się upamiętnić ich bohaterskie zmagania. Cieszymy się, że przy tej okazji nawiązaliśmy współpracę z Polskimi Kolejami Państwowymi, dzięki którym o niezłomnych uczestnikach powojennego podziemia antykomunistycznego dowie się wielu naszych rodaków – mówił prezes Instytutu Pamięci Narodowej, Jarosław Szarek.

Akcja jest efektem współpracy spółek Grupy PKP, Fundacji Grupy PKP i Instytutu Pamięci Narodowej. Materiały oraz wystawa na Dworcu Centralnym będą dostępne od 1 do połowy marca.

Polskie Koleje Państwowe aktywnie włączają się ponadto w tegoroczne obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. PKP S.A. jest oficjalnym partnerem programu Niepodległa.