PLK zamawiają materiały budowlane, by zapobiec problemom z dostawami

PLK zamawiają materiały budowlane, by zapobiec problemom z dostawami

02 marca 2018 | Autor: Łukasz Kuś
PODZIEL SIĘ

PKP Polskie Linie Kolejowe samodzielnie zamawiają materiały budowlane na potrzeby realizacji niektórych modernizacji linii kolejowych w celu zapewnienia ciągłości dostaw i zapobieżenia spiętrzenia transportów podczas kumulacji prac na torach.

Fot. Marek Miłkowski

Od kilku miesięcy przedstawiciele branży budowlanej alarmują, że pojawiają się problemy z dostawami niektórych materiałów na place budowy. Wynika to z ograniczonej przepustowości linii kolejowych spowodowanej kumulacją zamknięć torowych. Sytuacja ta dotyczy m.in. kruszyw. Problem ten dotyka obecnie wykonawców robót  drogowych, ale jak wskazują budowlańcy, utrudnienia te potencjalnie mogą objąć również inwestycje kolejowe.  PLK zamawiają materiały wcześniej, aby  uniknąć zatorów w dostawach i wzrostu cen.

– PKP Polskie Linie Kolejowe planują wyprzedzająco zakup materiałów dla wybranych projektów inwestycyjnych. Wpłynie to na przyspieszenie realizacji prac przez wykonawców oraz zachowania ciągłości i eliminacji spiętrzenia dostaw materiałów w najbliższych latach – powiedział Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe.

Takie przetargi zostały ogłoszone dla projektu „Poprawa dostępu kolejowego do portów morskich w Szczecinie i Świnoujściu”, gdzie zaplanowano wcześniejszy zakup szyn, podkładów i kruszywa. Obecnie prowadzone są postępowania na kolejne zakupy wyprzedzające na zakup rozjazdów na potrzeby przebudowy stacji portowych w Gdańsku i Gdyni oraz zakup podkładów dla modernizacji odc. Rail Baltica Czyżew – Białystok. Wcześniej PKP PLK zastosowała taki model dostaw materiałów w przypadku rewitalizacji linii kolejowej nr 30 Łuków – Parczew.

Jak wyjaśnił Mirosław Siemieniec, analizowane są także kolejne projekty. W zależności od potrzeb, podobne przetargi mogą być ogłaszane przez PLK dla innych projektów.

PODZIEL SIĘ