Ruszył kolejny etap modernizacji pomiędzy Krakowem Głównym a Podłężem

Ruszył kolejny etap modernizacji pomiędzy Krakowem Głównym a Podłężem

12 marca 2018 | Źródło: PKP PLK
PODZIEL SIĘ

Na linii kolejowej E30, pomiędzy Krakowem Głównym a Podłężem, ruszył kolejny etap prac. Szerszy plac budowy pozwolą wykonawcy zintensyfikować roboty przy modernizacji przystanków i wiaduktów oraz dobudowie nowych torów dla kolei podmiejskiej.

Fot. PKP PLK

Prace budowlane w Krakowie, rozpoczęły się w pierwszej połowie 2017 roku. Przebudowywana jest linia kolejowa na długości niemal 20 kilometrów. Roboty trwają równolegle na całej jej długości – od przebudowy wiaduktu nad ul. Racławicką w Krakowie do prac przy torach i przystanku w podkrakowskich Węgrzcach Wielkich.

Wprowadzenie pięciogodzinnej przerwy w kursowaniu pociągów, na krakowskiej linii średnicowej, pozwoli wykonawcy zintensyfikować i bezpiecznie prowadzić prace przy przebudowie obiektów i budowie estakad kolejowych w centrum miasta. Roboty będą się odbywać jednocześnie na całej długości placu budowy.

Od  niedzieli 11 marca pociągi będą kursować według zmienionego rozkładu jazdy. Poza godzinami szczytu istotne zmiany czekają pasażerów niektórych pociągów na Krakowskim Węźle Kolejowym. Szczególnie pomiędzy Podłężem a Krakowem Głównym w godz. 9:30 - 14:40.

Z myślą o pasażerach PLK wraz z przewoźnikami przygotowały akcję informacyjną o zmianach. Na wszystkich przystankach w Krakowie i w kraju, w regularnych odstępach, wygłaszane są komunikaty o zmianach w kursowaniu pociągów. Plakaty i nowe rozkłady jazdy pojawiły się w gablotach na stacjach i przystankach. Dodatkowo na najważniejszych stacjach pojawią się mobilni informatorzy a podróżni będą otrzymywać ulotki z kompletem informacji.

Zmiany w kursowaniu pociągów

Niektóre pociągi dalekobieżne, pojadą objazdami. Pasażerowie chcący dostać się do Krakowa będą mieli możliwość przesiadki na stacjach w Miechowie i Bochni (w zależności od której strony podróżują). Natomiast pasażerowie pociągów podmiejskich będą mieli możliwość przesiadki na komunikację zastępczą. Odjazdy z Krakowa Głównego w kierunku północnym i zachodnim będą bez zmian.

Efekty przebudowy linii E30

Głównym efektem przebudowy linii E30 będzie poprawa obsługi pasażerów i sprawniejszy przejazd pociągów, dzięki rozbudowie Krakowskiego Węzła Kolejowego. Powstaną nowe tory do obsługi pociągów aglomeracyjnych. W krakowskich Grzegórzkach i Złocieniu wybudowane zostaną nowe przystanki, a istniejące będą gruntownie zmodernizowane. Ruch pociągów będzie kontrolowany przez nowoczesne systemy w dwóch Lokalnych Centrach Sterowania.

Pociągi pojadą po nowych mostach na Wiśle. Prace zakończą się w 2020 roku. Wartość ich szacowana jest na niemal 1 mld zł.

PODZIEL SIĘ