Bilkom będzie systemem planowania podróży

Bilkom będzie systemem planowania podróży

12 marca 2018 | Źródło: Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Tomasz Miszczuk, prezes spółki PKP Informatyka, opowiada o usługach Centrum Monitoringu systemów IT oraz o planach rozwoju systemu Bilkom, który zintegruje różne środki transportu.

Fot. Marek Mosiński

PKP Informatyka posiada własne security operations center, które świadczy usługi dla jej klientów. Centrum Monitoringu zapewnie nie tylko bieżące funkcjonowanie systemów IT, ale również ciągłość działania od strony cyberbezpieczeństwa.

– To dzieje się przez 24 godziny, 7 dni w tygodniu i 365 dni w roku. Nasi specjaliści poddają obserwacji wszystkie procesy zachodzące w systemach. Jesteśmy w stałej gotowości do reagowania w sprawie incydentów z dziedziny bezpieczeństwa – nie tylko w stosunku do spółek Grupy PKP ale też innych spółek kolejowych – mówi Tomasz Miszczuk. Centrum Monitoringu systemów IT zapewnia 100-proc. ochronę przez wszelkiego rodzaju atakami i złośliwym oprogramowaniem.

PKP Informatyka aktualnie pracuje nad kanałem sprzedaży Bilkom, umożliwiającym pasażerom zakup biletów poprzez urządzenia mobilne. – Używając komórki można nawet bez logowania się nabyć bilety PKP Intercity, PKP SKM w Trójmieście i Przewozów Regionalnych. Pracujemy już nad tym, aby dołączyć kolejnych przewoźników samorządowych. Najbliższa tego jest Łódzka Kolej Aglomeracyjna – dodaje prezes PKP Informatyki.

W planach spółki jest dołączenie do Bilkomu także innych systemów transportu zbiorowego, w tym transportu miejskiego. W aplikacji będą sprzedawane miejskie bilety miesięczne. – Docelowo ma to być system planowania podróży od drzwi do drzwi, obejmujący zamawianie taksówki oraz komunikację miejską. Jesteśmy po rozmowach w tej sprawie także z przedstawicielami PKS-ów i PLL LOT, ale to plany na dalszą perspektywę – podkreśla prezes Miszczuk.

 

PODZIEL SIĘ