Koleje Śląskie i PKP Intercity chcą wzajemnej sprzedaży biletów

Koleje Śląskie i PKP Intercity chcą wzajemnej sprzedaży biletów

12 marca 2018 | Autor: Łukasz Kuś
PODZIEL SIĘ

Koleje Śląskie chcą wejść do Pakietu Podróżnika i systemu Bilkom 2 a także zintegrować swą taryfę z komunikacją miejską w aglomeracji katowickiej. Przewoźnik pracuje też nad rozwiązaniem kwestii wzajemnej sprzedaży biletów z PKP Intercity w kasach.

Fot. Muri Wikimedia Commons

Wejście Kolei Śląskich do systemu Bilkom i Pakietu Podróżnika uzależnione jest od rozwiązania ciągnącego się od kilku lat problemu wzajemnej sprzedaży biletów w kasach PKP Intercity i śląskiego przewoźnika. Obecnie w kasach śląskiego przewoźnika można kupić bilety tylko na pociągi Kolei Śląskich i PolRegio. Również w kasach PKP Intercity nie ma możliwości zakupu biletów Kolei Śląskich.

– Kwestią dla nas istotną jest to, żeby wchodząc do Pakietu Podróżnika umożliwiając zakup biletów różnych przewoźników w naszych kasach, być w stanie również sprzedawać jednorazowe bilety PKP Intercity. Muszę podkreślić, że zarówno PKP Intercity jak i my chcemy wzajemnie sprzedawać sobie bilety w kasach. Natomiast są pewne problemy natury informatycznej, które myślę z powodzeniem zostaną zakończone tak żeby przy wprowadzeniu Pakietu Podróżnika również rozpocząć sprzedaż  biletów PKP Intercity –  powiedział Wojciech Dinges, prezes Kolei Śląskich.

Regionalny przewoźnik chce różnie zintegrować taryfę biletową z komunikacją miejską w aglomeracji. Obecnie wspólne bilety na kolej i pojazdy komunikacji miejskiej funkcjonują m.nin. w Łodzi. Na Śląsku można co prawda korzystać z oferty „Bilet Śląski” jednak jego cena nie jest tak atrakcyjna jak porównywalne bilety w Warszawie czy Łodzi. Integrację biletową w aglomeracji katowickiej ułatwić ma działająca od początku 2018 r. Górnośląsko – Zagłębiowska Metropolia. Koleje Śląskie uczestniczą w pracach związanych z jednolitą taryfą.  

– Zarówno organizatorzy transportu publicznego drogowego i kolejowego się spotykają i bierzemy udział w tych rozmowach. Metropolia, która składa się z trzech podmiotów: KZK GOP, MZK Tychy i MZK Tarnowskie Góry zintegrowała swoje taryfy biletowe. Kolejnym krokiem ma być integracja z ofertą Kolei Śląskich. Musimy być świadomi trzech rodzajów barier, które musimy pokonać. Pierwszą jest kwestia ulg. W przypadku kolei są to ulgi ustawowe, a w przypadku komunikacji miejskiej są to ulgi zarządzane uchwałami samorządów. Drugą kwestią jest wzajemne refinansowanie przewozów przez województwo i organizm metropolitalny. Musi być uzgodniona kwestia wymiany finansowania. Trzeci problem dotyczy form kontroli biletów, sieci sprzedaży i nośników biletu – powiedział prezes Kolei Śląskich.

PODZIEL SIĘ