Siemens prezentuje nowe metro dla Wiednia

Siemens prezentuje nowe metro dla Wiednia

13 marca 2018 | Źródło: Siemens
PODZIEL SIĘ

Wiener Linien, operator transportu zbiorowego w stolicy Austrii oraz Siemens zaprezentował projekt nowego metra dla Wiednia. Nowe pociągi, nazwane 'X', są sześciowagonowe i nawiązują stylem do istniejących pociągów metra.

Fot. Siemes

Pod koniec 2017 roku, Wiener Linien zleciło spółce Siemens dostarczenie 34 w pełni automatycznych pociągów metra. Kontrakt przewiduje również prace konserwacyjne i techniczne przez okres 24 lat oraz opcje na dodatkowe 11 pociągów. Od początku 2024 r. nowe pociągi będą w pełni automatycznie obsługiwały linię U5 w Wiedniu. Pociągi mogą również działać w trybie półautomatycznym lub ręcznym na innych liniach. Pierwsze dostawy pojazdów są planowane na połowę roku 2020. Pociągi będą produkowane w fabryce Siemensa w Wiedniu.

- To będzie pociąg najnowszej generacji i będzie pasował do naszej istniejącej infrastruktury, co przekłada się na bardzo korzystny stosunek ceny do wartości inwestycji. Sprawdzona współpraca z Siemensem oraz kontrakt na prace konserwacyjne zapewniają, że będziemy w najlepszych rękach, jeśli chodzi o koncepcję oraz jakość pociągów, co przełoży się na korzyści odczuwane przez naszych pasażerów przez następne lata - powiedział Günter Steinbauer, dyrektor Wiener Linen.

- Cieszymy się na wspólną długoletnią i ścisłą współpracę z Wiener Linien. Po 'Srebrnej Strzale' z 1972 roku i 'V-kach' z roku 2000, to wspaniale, że możemy zbudować trzecią generację metra dla naszego miasta, w Wiedniu dla Wiednia - powiedziała Sabrina Soussan, prezes branży Mobility w Siemens AG.

Pociągi zaprojektowane dla Wiednia będą pierwszymi na świecie pojazdami wyposażone w nowy system informacji pasażerskiej FGI Plus. System dostarcza informacje o połączeniach przed dojazdem na daną stację. Nazwy następnych stacji są wyświetlane nad każdymi drzwiami.

Pociągi oferują otwarte i jasne wnętrza, Nowo zaprojektowane wzory na siedzeniach sprawiają, że przestrzenie są optycznie większe, ułatwiają ruch wewnątrz pociągu i nie są ograniczane żadnymi barierami. Przezroczysta szyba oddzielająca przedział od kabiny maszynisty oferuje jeszcze lepszy widok.

Pociągi charakteryzują się lekką konstrukcją. Ponad 90 % użytych materiałów jest poddawanych recyklingowi. Oświetlenie LED, wysoce wydajne ogrzewanie i klimatyzacja zapewniają niski poziom poboru energii. Podobnie jak w pociągach Inspiro, operowanych w warszawskim metrze, energia uzyskana podczas hamowania jest przesyłana z powrotem do sieci.

Dane techniczne pociągu dla wiedeńskiego metra:

 • Materiał: aluminium
 • Rozstaw szyn: 1.435 mm
 • Długość ze sprzęgami: 111.220 mm
 • Szerokość wagonu: 2.850 mm
 • Wysokość podłogi nad torem: 1.000 mm
 • Maksymalne obciążenie osi: 10.90 ton
 • Maksymalna liczba miejsc: 928 w tym 200 siedzących (obliczeniowo dla 4 pasażerów na m2)
 • Prędkość maksymalna: 80 km/h
 • Zasilanie: 750 V DC / z trzeciej szyny
 • Średnica koła nowego: 840 mm
 • Maksymalne przyspieszenie przy starcie: 1.2 m/s²
PODZIEL SIĘ