81 mln zł na przebudowę stacj Warszawa Główna

81 mln zł na przebudowę stacj Warszawa Główna

13 marca 2018 | Źródło: PKP PLK
PODZIEL SIĘ

Przywrócenie ruchu kolejowego i obsługi pasażerów, wygodne perony, większa dostępność do kolei – to planowane efekty przebudowy stacji Warszawa Główna. PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały umowę o wartości prawie 81 mln zł na wykonanie inwestycji. Projekt ten zostanie zrealizowany do III kwartału 2019 roku.

Fot. Kurier Kolejowy

Inwestycja PKP Polskich linii Kolejowych to kolejny projekt zwiększający dostęp do kolei w centrum miasta. Podobne zadania są realizowane m.in. w Krakowie
i Poznaniu.

- Krajowy Program Kolejowy zawiera projekty, które zwiększają role kolei w aglomeracjach. W tych działaniach mieści się przywrócenie ruchu na stacji Warszawa Główna. To rozwiązania, łączące lepiej systemy komunikacji, a tym samym ułatwiające codzienne podróże mieszkańców – mówi Andrzej Bittel, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Najważniejszym efektem przebudowy będzie przywrócenie ruchu kolejowego i obsługi pasażerów. To pozwoli na stworzenie lepszej oferty dla podróżnych i zwiększenie możliwości warszawskiego węzła kolejowego. Przedsięwzięcie jest szczególnie ważne w perspektywie przebudowy linii średnicowej. Wówczas stacja zapewni obsługę pociągów regionalnych i aglomeracyjnych.

- Warszawa Główna, po przebudowie i włączeniu do systemu komunikacji aglomeracji warszawskiej, ułatwi dojazdy do centrum miasta. To kolejny krok w ramach przygotowań do  modernizacji stacji Warszawa Zachodnia i linii średnicowej – mówi Ireneusz Merchel, prezes PKP Polskich Linii Kolejowych.

Nowa Warszawa Główna będzie miała dwa nowe trzystumetrowe perony położone bliżej Al. Jerozolimskich z zapewnionym wejściem od strony ul. Towarowej oraz nową kładką od Al. Jerozolimskich. Kładka będzie wyposażona w rampy dla rowerów oraz 4 windy, w tym dwie na wejściu od ulicy.

Na każdym peronie zaplanowano 4 wiaty, system informacji pasażerskiej i ławki. Dla wygody podróżnych, przed stacją zamontowane zostaną stojaki dla rowerów oraz wyznaczone zostaną miejsca parkingowe. Stacja zostanie dostosowana do potrzeb osób o ograniczonej mobilności.

Warszawa Główna od 1997 r., po wstrzymaniu połączeń, m.in. do Warki, Radomia, Skarżyska Kamiennej i Kielc, jest nieczynna. W ramach przebudowy będą zmienione tory, sieć trakcyjna, urządzenia sterowania ruchem oraz budynek nastawni.

Projekt realizowany jest w trybie „projektuj i buduj”. W pierwszej kolejności wykonawca opracuje szczegółowe projekty budowlane. Zakończenie inwestycji zaplanowane jest w III kwartale 2019 roku. Wartość prac to prawie 81 mln zł. Wykona je firma Trakcja PRKiI S.A.

Wykonanie dokumentacji projektowej oraz robót budowlanych związanych z budową stacji Warszawa Główna w ramach projektu POIiŚ 5.1-13 pn.: „Prace na linii średnicowej w Warszawie na odcinku Warszawa Wschodnia Warszawa Zachodnia”.

PODZIEL SIĘ