PKP Cargo z zyskiem za 2017 rok

PKP Cargo z zyskiem za 2017 rok

16 marca 2018 | Autor: Łukasz Kuś
PODZIEL SIĘ

PKP Cargo odnotowała 82 mln zł zysku netto w 2017 r. Spółka pochwaliła się rosnącym udziałem w rynku i dobrymi wynikami operacyjnymi. W 2018 r. firma na inwestycje planuje wydać ponad 1 mld zł.

Fot. Mikołaj Manowski

Największy przewoźnik towarowy w Polsce przedstawił wyniki za ubiegły rok. Przychody PKP Cargo w 2017 roku wyniosły 4,73 mld zł co stanowi wzrost o 7,4% wobec 2016 r. EBITDA spółki wyniosła 702 mln zł co stanowi wzrost o 42% rok do roku. Koszty operacyjne wyniosły 4,58 mld zł (o 0,9% więcej niż rok wcześniej). Ubiegły rok PKP Cargo zakończyła zyskiem netto w wysokości 82 mln zł wobec 215 mln zł straty rok wcześniej. 

— Wykorzystaliśmy potencjał w ramach rozwijającej się gospodarki Polski. Skoro wzrastają inwestycje drogowe i kolejowe to my stajemy do tego zadania wożąc kruszywa. Udało się nam też odnowić kluczowe kontrakty na przewozy węgla. To dobry sygnał, że z naszymi kontrahentami zawieramy kolejne umowy. Wykorzystaliśmy też potencjał przewozów przez polskie porty. Realizujemy zwiększone przewozy kontenerowe, ale żeby przygotować się do prognozowanych wzrostów w tym obszarze rozbudujemy terminal w Małaszewiczach — powiedział Krzysztof Mamiński p. o. prezesa PKP Cargo. 

Udział Grupy PKP Cargo w rynku polskim wg pracy przewozowej wyniósł 51,6% a wg masy 44,8% co stanowi niewielki wzrost w stosunku do 2016 r. Rynek przewozów kolejowych w roku 2017 pod względem przetransportowanej masy wzrósł o 7,9%. Natomiast grupa PKP Cargo odnotowała wzrost o 9,4%.

Rozwijają się prawie wszystkie sektory w których działa spółka. W przewozach intermodalnych PKP Cargo  zanotowała wzrost o 30,8%. Spółka przewiozła też więcej kruszyw (wzrost o 26,9%), metali i rud 

Jedynym obszarem w którym PKP Cargo zanotowała spadek przewozów były paliwa stałe, co wynika ze spadającej produkcji i zużycia węgla w Polsce. Mniejsze zużycie węgla przyczyniło się też do mniejszych przewozów przez polskie porty. PKP Cargo liczy jednak na zwiększone przewozy materiałów budowlanych i kruszyw.

— Przewozy kruszyw to będzie duże wyzwanie w 2018 gdyż intensyfikacja prac na budowach jest wyraźna. W 2018 r. planowane jest oddanie ponad 400 km nowych dróg. Kruszyw i materiałów potrzeba będzie wiele. Sprzyjająca koniunktura gospodarcza powoduje też większą produkcję metali dlatego prognozujemy wyższe przewozy metali i rud — powiedział Krzysztof Mamiński.

Lepsze wyniki finansowe

EBITDA spółki w przeliczeniu na jednego zatrudnionego wyniosła 30,2 tys zł co oznacza wzrost o 44,4% w stosunku do roku poprzedniego. PKP Cargo chwali się też bezpieczną strukturą finansowania inwestycji. Spółka ma 771 mln zł w gotówce, 100 mln zł kredytu od Pekao SA i 69 mln zł pożyczki od EBI. 

— Warunki finansowe PKP Cargo są stabilne i dają pewność, że działalność w ujęciu operacyjnym i finansowym nie jest zagrożona — powiedział Krzysztof Mamiński.

Spółka zwiększyła wydatki na inwestycje. Na naprawy okresowe taboru PKP cargo wydała 359 mln zł (o 55,5% więcej niż rok wcześniej). 

Plany na przyszłość

W najbliższych latach PKP Cargo prognozuje rozwój sektora intermodalnego oraz segmentu kruszyw i materiałów budowlanych. Spółka przewiduje też wzrost importu węgla do Polski. Na 2018 r. spółka chce osiągnąć 160,8 mln zysku jednostkowego. PKP Cargo chce znacząco też zwiększyć wydatki na inwestycje - nakłady na 2018 rok planowany jest na poziomie 1017 mln zł prawie dwa razy więcej niż w 2017 r. 

— Planujemy na inwestycje, głównie taborowe wydać ponad miliard złotych. Mamy stabilne finansowanie inwestycji. Żeby przewieźć większą masę potrzebujemy odpowiedni tabor — powiedział Krzysztof Mamiński.

PKP Cargo planuje modernizację Centrum Logistycznego Małaszewicze, a także inwestycje w infrastrukturę spółki Cargotor. Obecnie opracowywane są studia wykonalności dla tych zadań. PKP Cargo stara się też o dofinansowanie ze środków UE na zakup platform do przewozów kontenerów oraz modernizacji lokomotyw spalinowych i elektrycznych.  

PODZIEL SIĘ