Umowa na rewitalizację linii Nysa - Opole podpisana

Umowa na rewitalizację linii Nysa - Opole podpisana

28 marca 2018 | Źródło: PKP PLK
PODZIEL SIĘ

PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały umowę za ponad 122 mln zł na rewitalizację linii Nysa – Opole z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego 2014-20.

Fot. PKP PLK

Prawie o połowę skróci się czas przejazdu z Nysy do Opola. Odnowiona linia ułatwi podróże mieszkańców Nysy do stolicy województwa i w dalsze regiony kraju. Inwestycja zwiększy także komfort obsługi pasażerów na 2 stacjach – Szydłów i Łambinowice oraz 9 przystankach: Chmielowice, Komprachcice, Tułowice Niemodlińskie, Sowin, Budziszowice, Jasienica Dolna, Mańkowice, Kubice, Wyszków Śląski. Powstaną 2 nowe przystanki – w Nysie i Goszczowicach. Nowe perony będą wyposażone w wiaty, ławki, tablice informacyjne oraz lepiej oświetlone. Dla osób z ograniczoną mobilnością będą odpowiednio przygotowane dojścia.

– Dzięki podpisanej dziś umowie mieszkańcy Opolszczyzny będą mogli podróżować szybciej, bezpieczniej i wygodniej. Rewitalizacja trasy Nysa – Opole wpisuje się w cele Krajowego Programu Kolejowego realizowanego przez PKP Polskie Linie Kolejowe, czyli poprawę ruchu kolejowego, podniesienie standardu podróży na trasach regionalnych i lepsze połączenie z głównymi liniami – mówi Ireneusz Merchel, prezes zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych.

Rewitalizacja obejmie 48 km linii. Zwiększy się płynność i przepustowość trasy. Pociągi pasażerskie na odnowionej trasie pojadą 120 km/h, a towarowe 100 km/h. Przebudowane jezdnie i nowe urządzenia rogatkowe zwiększą poziom bezpieczeństwa na 59 przejazdach kolejowo-drogowych. Odnowione będą obiekty inżynieryjne (w tym 6 mostów i 2 wiadukty). Poprawią się warunki przejazdu pociągów towarowych.

Prace na linii planowane są już maju br. Pociągi pomiędzy Nysą a Opolem będą kursowały, lecz w kolejnych fazach inwestycji, na poszczególnych odcinkach, będzie wprowadzana zastępcza komunikacja autobusowa. Prace zostaną zakończone w pierwszej połowie 2020 r. Wykonawcą umowy jest firma Skanska.

Wartość umowy wynosi 122,5 mln zł (netto). Inwestycja jest finansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego 2014-20. Umowa będzie realizowana w systemie „projekt i budowa”. Wykonawca opracuje dokumentację projektową i uzyska wszystkie niezbędne decyzje i uzgodnienia dla przeprowadzenia robot budowalnych.
PODZIEL SIĘ