Giruno pojechał z prędkością 275km/h przez tunel Św. Gotarda

Giruno pojechał z prędkością 275km/h przez tunel Św. Gotarda

05 kwietnia 2018 | Źródło: Stadler Polska
PODZIEL SIĘ

W wielkanocny weekend odbyły się jazdy próbne pojazdu Stadlera Giruno, który pojechał z prędkością 275 km/h przez tunel bazowy Świętego Gotarda. Testy tych superszybkich pociągów mają zagwarantować ich bezpieczną i sprawną eksploatację po wprowadzeniu do regularnego kurowania z pasażerami.

Fot. Stadler

Osiągnięcie prędkości 275 km/h to kamień milowy w drodze do uzyskania homologacji dla pojazdów dużych prędkości (do 250km/h). Zaraz po prezentacji pierwszego pojazdu Giruno wyprodukowanego dla szwajcarskich kolei federalnych SBB w maju ubiegłego roku, rozpoczęły się testy pojazdu i pierwsze jazdy próbne.

W celu uzyskania szwajcarskiej homologacji Stadler prowadzi aktualnie jazdy próbne pięciu pojazdów w Szwajcarii i krajach sąsiadujących. Szósty pojazd jest na etapie uruchomienia w oddziale firmy w miejscowości Erlen. Pojazdy będą posiadały homologację dla czterech państw, co wiąże się z koniecznością przeprowadzenia szeroko zakrojonych, wymagających testów. Przy ich planowaniu należy uwzględnić warunki panujące na szlakach kolejowych w Szwajcarii, Niemczech, Austrii oraz we Włoszech. Oprócz kontynuacji testów w zakresie prędkości 200-250 km/h praca zespołu projektowego Giruno koncertuje się na przygotowaniu dokumentacji dla uzyskania wymaganych przez SBB pozwoleń we wszystkich czterech krajach. Giruno wyjedzie na tory wraz z wejściem w życie nowego rozkładu jazdy w roku 2019 i połączy Zurych z Mediolanem przez nowy alpejski tunel bazowy Gotarda.

PODZIEL SIĘ