Siemens zbuduje system ETCS w Norwegii

Siemens zbuduje system ETCS w Norwegii

06 kwietnia 2018 | Źródło: Siemens
PODZIEL SIĘ

Siemens wyposaży cała sieć kolejową na terytorium Norwegii w system ETCS poziomu 2. Inwestycja zostanie zrealizowana z wykorzystaniem technologii Trainguard, urządzeń Simis i systemów bezpieczeństwa Sinet.

Fot. BM 73b Wikimedia Commons

Zamówienie zostało złożone przez spółkę skarbu państwa Bane NOR SF, odpowiadającą za utrzymanie, obsługę i rozwój norweskiej infrastruktury kolejowej. Nowy cyfrowy system sygnalizacyjny usprawni bezpieczeństwo, zwiększy punktualność pociągów oraz wydajność połączeń kolejowych. Planuje się, że projekt zostanie ukończony w 2034 r. W ramach kontraktu Siemens będzie świadczył usługi związane z instalacją wartą około 800 milionów euro przez kolejne 25 lat.

- Kontrakt oznacza początek modernizacji sieci kolejowej w Norwegii na długości 4200 kilometrów torów. Tworzymy kolej przyszłości i jesteśmy przekonani, że spółka Siemens, znacząco przyczyni sie do modernizacji - powiedział Sverre Kjenne, wice-dyrektor wykonawczy w Bane NOR.

Inwestycja w system ETCS to ważny moment w procesie modernizacji kolei w Norwegii. Spółka Bane NOR zainwestuje ponad dwa miliardy euro w proces cyfryzacji i automatyzacji swojej sieci kolejowej w okresie 10 lat.

Wdrożenie systemu ma związek z wprowadzaniem na terenie Europy jednego spójnego systemu ERTMS, który wyprze ponad różnych 20 systemów obecnie stosowanych na kolei. Dzięki standaryzacji, możliwe będzie obsługiwanie połączeń międzynarodowych w całej Europie. Na przykład, pociąg towarowy może przejechać całą trasę z Włoch do Norwegii bez potrzeby zmiany lokomotyw czy innych czynności obsługowych na granicach. Dzięki takiemu systemowi transport towarów oraz ruch pasażerski będzie szybszy i tańszy niż obecnie.

PODZIEL SIĘ