PKP S.A. chcą zbudować 19 terminali za 1,5 mld zł

PKP S.A. chcą zbudować 19 terminali za 1,5 mld zł

11 kwietnia 2018 | Autor: AB
PODZIEL SIĘ

Program inwestycyjny spółki - matki planowanego holdingu PKP zakłada stworzenie sieci otwartych terminali w newralgicznych z punktu widzenia przewoźników lokalizacjach w kraju. Dzięki nim zachowany będzie rozwój przewozów intermodalnych.

Fot. Kurier Kolejowy

Nowy Jedwabny Szlak ma wiele tras, którymi towary mogą być transportowane koleją z Azji do Europy. Chińczycy planują rozwój szlaków kolejowych i podwojenie przewożonych w ten sposób ładunków. Mirosław Antonowicz, członek zarządu PKP S.A., uważa, że polska infrastruktura może mieć problem z obsłużeniem dużych wielkości towarów.

– Prognozy przewozów intermodalnych do 2025 r. mówią o dynamice rozwoju, ale pod koniec tego okresu pojawia się jej spadek. Spadki wynikają właśnie z powodu mankamentów infrastruktury liniowej oraz punktowej, a także niskiej prędkości handlowej pociągów. Poprawiamy polską infrastrukturę liniową, ale działania podejmowane w infrastrukturze punktowej mają charakter rozproszony. Z tego powodu chcemy powołać narodowego operatora transportu intermodalnego oraz operatora łańcuchów dostaw – mówi Antonowicz.

W Polsce jest 38 terminali przeładunkowych. PKP S.A. zamierza wybudować sieć 19 nowych obiektów tego typu, w oparciu o fundusze lokalne. Największy powstanie w Łodzi i będzie obsługiwał Centralny Port Komunikacyjny. Pozostałe terminale mogą powstać np. w Czeremsze, w Suwałkach i Ełku.

– Rozmawiamy o tym m.in. z władzami specjalnych stref ekonomicznych, w tym ze Śląską SEE i Śląskim Centrum Logistycznym, które może stać się obiektem intermodalnym, ponieważ łączy kolej, drogi i wodę – tłumaczy Antonowicz.

Decyzje o lokalizacji terminali PKP S.A. podejmuje w oparciu o analizy potoków towarów i potencjał ekonomiczny. PKP S.A. szacuje koszty programu na 1-1,5 mld zł. Inwestycje mogą być zrealizowane do 2030 r.

– Będą to terminale z otwartym dostępem. Celem programu jest zapewnienie sprawności przepływu ładunków na trasach międzynarodowych. Jednocześnie zainicjowaliśmy stworzenie platformy logistycznej, która połączy centra logistyczne i terminale. Rozmawiamy z potencjalnymi uczestnikami platformy. Dzięki jej uruchomieniu będziemy mieli większą siłę przebicia, szerszy lobbing – informuje członek zarządu PKP S.A.

Pierwszym członkiem platformy logistycznej został port Gdynia.

PODZIEL SIĘ