Port Gdańsk: wschodnia magistrala kolejowa jest potrzebna

Port Gdańsk: wschodnia magistrala kolejowa jest potrzebna

12 kwietnia 2018 | Autor: ŁK
PODZIEL SIĘ

Dla rozwoju trójmiejskich portów dobrym impulsem może być rozbudowa magistrali kolejowej przez Ostrołękę, która ominie Warszawę. Użeglownienie Wisły ma sens tylko gdy będzie połączenie z Morzem Czarnym - powiedział Marcin Osowski, wiprezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk podczas Forum Transportu Intermodalnego Fracht 2018. 

Fot. Port Gdańsk

Port Gdańsk ma zapewnione dobre połączenia drogowe i kolejowe z resztą kraju. Dużą poprawę przyniosła zwłaszcza modernizacja linii kolejowej 131 do Chorzowa Batorego. Problemy mogą wystąpić w przypadku planowanej dalszej rozbudowy portu, dlatego realizowane są kolejne inwestycje infrastrukturalne. Rozważane jest m.in. użeglownienie Wisły.

— Zostaliśmy poproszeni o realizację studium wykonalności dla rzeki Wisły. Z punktu widzenia portu ta droga wodna ma sens, kiedy łączy się z innymi drogami na Białorusi i docelowo z Morzem Czarnym. Istotnym interesem dla Portu jak i dla całej gospodarki jest by infrastruktura kolejowa była modernizowana na szlakach południkowych, a infrastruktura drogowa dalej rozbudowana. Wisła tak naprawdę nic nam nowego nie daje, bo to jest powielenie szlaków komunikacyjnych drogowych i kolejowych, które już istnieją. Ale połączenie jej z Morzem Czarnym znacznie zwiększy możliwości Portu Gdańsk — powiedział Osowski. 

Port Gdańsk uczestniczy też w konsultacjach projektów inwestycyjnych w różnych regionach kraju

— Dostaliśmy zapytanie od PKP PLK o inwestycje ważne z naszego punktu widzenia i pokazaliśmy, że dla interesu portów w perspektywie do 2030 r. ważne inwestycje potrzebne są do realizacji na Śląsku i na Podkarpaciu. Ważne jest też stworzenie magistrali kolejowej łączącej Trójmiasto z Lubelskim Zagłębiem Węglowym omijające Warszawę. Takiej linii nie ma na żadnej mapie PLK - zauważył wiceprezes portu Gdańsk.

Zdaniem prezesa portu Gdańsk rewitalizacja linii przez Elbląg Olsztyn i Ostrołękę pomogłoby ożywić gospodarczo północno wschodnią Polskę i stworzyłoby nowy szybki szlak kolejowy dla portu. 

— My myślimy rozwojowo i dajemy wkład do dokumentów strategicznych, ale życie płynie swoim torem i swoje inwestycje do zrealizowania i odpowiadamy na to co nasi kontrahenci potrzebują w krótkim czasie lub natychmiast - powiedział Osowski.

Wschodnia magistrala była planowana w latach 70-tych, ale podczas restrukturyzacji PKP na początku XXI wieku uznana została za zbędną i część tego szlaku kolejowego czyli linia Małkinia — Siedlce została w 2004 r. zamieniona na ścieżkę rowerową.

Relacje z Forum Transportu Intermodalnego FRACHT 2018 oraz prezentacje prelegentów zostaną udostępnione od 13 kwietnia na stronie forum-fracht.pl.

PODZIEL SIĘ