PKP S.A. pozyskała kredyt na inwestycje

PKP S.A. pozyskała kredyt na inwestycje

13 kwietnia 2018 | Źródło: PKP SA
PODZIEL SIĘ

PKP S.A. ma zagwarantowane kolejne środki na realizację Programu Inwestycji Dworcowych. Pieniądze zapewni umowa kredytowa, którą spółka podpisała z trzema bankami: Pekao S.A., PKO Bankiem Polskim i Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Wysokość całego kredytu to 700 mln zł. Każdy z banków finansuje kredyt w jednakowej części.

Fot. PKP SA

– Umowa zawarta pomiędzy PKP S.A. a trzema polskimi bankami: Pekao S.A., PKO BP i Bankiem Gospodarstwa Krajowego zapewnia znaczące środki na realizację jednego z największych programów inwestycyjnych w naszym kraju. Jest to program zainicjowany i aktywnie wspierany przez polski rząd. Dlatego doceniamy fakt, że w dużej mierze będzie on realizowany dzięki sprawnej kooperacji podmiotów sektora państwowego – mówi Andrzej Bittel, wiceminister infrastruktury.

Aż 250 mln zł z przyznanej kwoty PKP S.A. będzie mogła przeznaczyć na budowę i modernizację dworców w ramach szerokiego programu inwestycyjnego, którego wartość szacowana jest na ok. 1,5 mld zł. Środki kredytowe będą stanowić kolejne źródło finansowania inwestycji, zaraz po funduszach unijnych i wsparciu z budżetu państwa.

Pozostała kwota, czyli około 450 mln zł, zostanie przeznaczona na spłatę wcześniej pozyskanego finansowania, które stanowi zadłużenie z poprzednich lat. Dzięki zdecydowanie niższemu kosztowi finansowania, nowy kredyt jest o wiele bardziej korzystny niż dotychczasowe. 

– Widzimy prawdziwy renesans polskiej kolei. Realizowane na ogromną skalę inwestycje w dworce, infrastrukturę kolejową i tabor przekładają się nie tylko na zwiększony komfort podróżnych i rozwój poszczególnych regionów kraju, ale także wpływają pozytywnie na rozwój  polskiej gospodarki – mówi Krzysztof Mamiński, prezes zarządu PKP S.A. – Cieszę się, że działania jednej z kluczowych spółek Skarbu Państwa wspierają nasze rodzime banki.  To przykład dobrej, efektywnej współpracy ważnych państwowych podmiotów, za którą bardzo dziękuję naszym partnerom – dodaje.

Zgodnie z zawartą umową, kredyt ma zostać spłacony do końca 2022 roku.

 

PODZIEL SIĘ