Konsorcjum Alstomu dostarczy system bezzałogowego metra dla Montrealu

Konsorcjum Alstomu dostarczy system bezzałogowego metra dla Montrealu

15 kwietnia 2018 | Źródło: Alstom
PODZIEL SIĘ

Konsorcjum Groupe des Partenaires pour la Mobilité des Montréalais (PMM) pod przewodnictwem Alstom oraz SNC-Lavalin, podpisało umowę z CDPQ Infra na dostawę kompleksowego systemu zautomatyzowanej i bezzałogowej kolejki miejskiej, w tym taboru i sygnalizacji oraz obsługi i utrzymania, w ramach projektu Réseau express métropolitain (REM) w Montrealu, w Kanadzie.

Fot. Acadie Wikimedia Commons

Całkowita wartość kontraktu wynosi około 1,8 miliarda euro (2,8 mld dolarów kanadyjskich): udział Alstom szacuje się na 1,4 mld euro (2,2 mld dolarów kanadyjskich), a udział SNC-Lavalin na 400 mln euro (600 mln dolarów kanadyjskich).

Po zakończeniu projektu REM będzie jedną z największych zautomatyzowanych sieci transportowych na świecie, o długości 67 km i obsługującą 26 stacji, łączącą centrum Montrealu z dzielnicami South Shore, North Shore, West Island oraz portem lotniczym Montreal-Pierre Elliott Trudeau. Zgodnie z warunkami umowy, Groupe PMM dostarczy 212 wagonów metra Alstom Metropolis (106 dwu-wagonowych zespołów), Alstom’s Urbalis - 400 zdalnych i zautomatyzowanych systemów kontroli, opartych na komunikacji (CBTC), rozwiązania centrum nadzoru ruchu Iconis, jak również: system drzwi ekranowych na peronach, łącze Wi-Fi oraz zapewni serwis i utrzymanie taboru  przez 30 lat. Groupe PMM jest też odpowiedzialne za testy kompatybilności pociągów z systemem oraz za dostawę urządzeń do konserwacji pociągów. Początek obsługi pasażerskiej pierwszego segmentu REM przewidziany jest na lato 2021 roku.

Podczas budowy i 30-letniego okresu obsługi i utrzymania, Groupe PMM stworzy stałe lokalnie wysokiej jakości, nowe miejsca pracy w sektorze technologii, szczególnie dla ekspertów od zautomatyzowanych systemów, mechaników taboru kolejowego, inspektorów centrów sterowania, konserwatorów i specjalistów w zakresie systemów kontroli. Groupe PMM stworzy też miejsca pracy dla lokalnych dostawców, którzy będą mieli swój wkład w projekt nie tylko w trakcie budowy, ale również podczas 30 lat obsługi i utrzymania. Z ogólnej działalności gospodarczej wygenerowanej przez Groupe PMM, 67% inwestycji będzie realizowanych w Quebecu. 

Ponadto, projekt REM przyczyni się do powstania światowego centrum  doskonałości Alstom w Montrealu zajmującego się badaniami i rozwojem  zintegrowanych systemów kontroli dla mobilności miejskiej. Centrum  zgromadzi około 100 profesjonalistów, których zadaniem będzie  wykorzystanie doświadczenia z Montrealu w zakresie zaawansowanych  technologii cyfrowych i sztucznej inteligencji do opracowania rozwiązań,  które znajdą zastosowanie w projektach Alstom na całym świecie.

PODZIEL SIĘ