Na kolejowych gruntach powstaną hotele

Na kolejowych gruntach powstaną hotele

17 kwietnia 2018 | Autor: ŁK
PODZIEL SIĘ

PKP S.A., Polski Holding Nieruchomości S.A., Xcity Investment Sp. z o.o. oraz Chopin Airport Development Sp. z o.o. rozpoczynają współpracę przy komercyjnym zagospodarowaniu nieruchomości będących w zasobach PKP S.A.  Na gruntach PKP powstaną m.in. hotele.

Fot.

Przedstawiciele 4 podmiotów podpisali list intencyjny dot. współpracy przy projektach deweloperskich. Grunty pod inwestycje wytypuje zespół roboczy, którego powołanie zakłada podpisany list intencyjny. Jego zadaniem będzie m.in. określenie optymalnych ram prawnych i biznesowych danej inwestycji. Zespół odpowie także za opracowanie treści szczegółowych porozumień, określających zasady i warunki współpracy przy zagospodarowaniu poszczególnych nieruchomości. Na należących do PKP działkach mogą powstawać chociażby hotele czy budynki biurowe.

–  List intencyjny ma być początkiem współpracy PKP SA, Chopin Airport Development, PHN i spólki Xcity. Podmioty te mają unikalne kwalifikacje, których połączenie umożliwi szybszą i bardziej efektywną współpracę. Inwestycje takie jak hotele będą bodźcem rozwoju i łączą się z realizacją programów kolejowych – powiedział Andrzej Bittel, wiceminister infrastruktury.

Grunty pod realizację przyszłych projektów zapewni PKP S.A. Polski Holding Nieruchomości zabezpieczy natomiast środki finansowe na ten cel i podobnie jak Chopin Airport Development, wniesie swoje know-how w zakresie komercyjnego zagospodarowania nieruchomości.

– Kolej to nie tylko dworce, tory i pociągi. PKP jest jednym z największych posiadaczy nieruchomości w Europie. Od kilkunastu miesięcy staramy się by to dobro, które odziedziczyliśmy mogło służyć nie tylko kolejarzom. Wspieramy program Mieszkanie plus. Przygotowujemy się do programu intermodalnego. Realizujemy też inwestycje biurowe. Polski Holding Nieruchomości oraz Xcity wkrótce pokażą pierwsze propozycje lokalizacji, gdzie będą powstawać nowe hotele. Jest duży potencjał i zbiór firm, które chcą ten potencjał wykorzystać – powiedział Krzysztof Mamiński, prezes PKP S.A.

Wśród rozważanych lokalizacji nowych hoteli rozważane są działki w Warszawie, Gdańsku i Krakowie. PKP S.A. rozważa także wejście w podobną inwestycję w Centralnym Porcie Komunikacyjnym. Cztery podmioty należące do Skarbu Państwa planują długofalową współpracę.

– Mam nadzieję, że dzisiejszy list intencyjny to pierwszy krok na drodze do długofalowej współpracy. Mam nadzieję że 4 podmioty stworzą projekty, które będą efektywne i przyniosą wszystkim korzyści. Mówimy o hotelach ale chcemy budować na tych nieruchomościach także biurowce. PKP wnosi grunty, PHN zapewnia finansowanie a wraz z Chopin Airport Development mamy know-how potrzebny przy realizacji i komercjalizacji obiektów – powiedział Zbigniew Kulewicz, wiceprezes Polskiego Holdingu Nieruchomości.

PODZIEL SIĘ