Tramwaje Śląskie przygotowują się do budowy nowych linii

Tramwaje Śląskie przygotowują się do budowy nowych linii

20 kwietnia 2018 | Autor: Łukasz Kuś
PODZIEL SIĘ

Wkrótce rozpoczną się przetargi na budowę linii tramwajowych w Katowicach i Sosnowcu. To pierwsze nowe linie, które mają zostać otwarte w konurbacji górnośląskiej od 40 lat. Do niedawna Górny Śląsk kojarzył się głównie z likwidacjami połączeń tramwajowych.

Fot. MacQtosh Wikimedia Commons

Na Górnym Śląsku i Zagłębiu Dąbrowskim w poprzednich latach nie budowano nowych linii tramwajowych a jedynie remontowano istniejące, które często znajdowały się w fatalnym stanie technicznym. Z tego powodu inwestycje realizowane przez Tramwaje Śląskie w poprzedniej perspektywie budżetowej miały charakter nadrabiania wieloletnich zaległości i ratowania infrastruktury przed śmiercią techniczną. Nie wszędzie się to udawało. Jeszcze w 2015 r. zlikwidowano kilkukilometrowy odcinek w Rudzie Śląskiej tłumacząc to złym stanem technicznym torowiska.

Dopiero w obecnej perspektywie budżetowej zaplanowano rozbudowę sieci tramwajowej, która obejmie budowę trzech nowych odcinków w Sosnowcu i Katowicach o łącznej długości 20 km. W grudniu 2017 r. Tramwaje Śląskie podpisały z Centrum Unijnych Projektów Transportowych umowę na dofinansowanie I etapu kompleksowego projektu unijnego, który obok modernizacji infrastruktury i zakupu 45 pojazdów obejmuje też budowę dwóch nowych torowisk. Chodzi o przedłużenie linii nr 15 w Sosnowcu oraz budowę jednotorowego odcinka wzdłuż ul. Grundmanna w Katowicach. Pod koniec lutego Tramwaje Śląskie złożyły wniosek o wydanie pozwolenia na budowę dla przedłużenia linii w Sosnowcu. Przetarg na prace budowlane rozpisany ma być we wrześniu.

– Czekamy na to pozwolenie. Gdy je otrzymamy konieczne będzie uaktualnienie projektu wykonawczego, ze względu na zmiany w prawie budowlanym, które zaszły od czasu jego opracowania. Następnie będziemy mogli ogłosić przetarg na wyłonienie wykonawcy – powiedział Andrzej Zowada, Rzecznik prasowy Tramwajów Śląskich.

W ramach I etapu projektu unijnego powstanie tez krótki odcinek wzdłuż ul. Grundmanna, który połączy dwie linie tramwajowe w zachodniej części Katowic co umożliwi skierowanie tramwajów z Zawodziu w kierunku centrum Chorzowa bez konieczności zawracania na pl. Wolności w Katowicach.

Tramwaj Odrodzenie

Kolejną planowaną inwestycją w stolicy województwa śląskiego jest długo oczekiwane przedłużenie linii tramwajowej łączącej centrum miasta z Brynowem w kierunku południowych dzielnic. Obecnie os. Odrodczenia i Kostuchna są źle skomunikowane z centrum Katowic. Niestety z powodu niekorzystnego układu ulic nowa linia nie będzie budowana wzdłuż ulicy Jankego ale we wschodniej części dzielnicy, co zmniejszy jej dostępność dla mieszkańców. Władze miasta liczą jednak na to, ze tramwaj przyciągnie podróżnych dzięki uruchomieniu parkingu parkuj i jedź i skomunikowaniu z liniami autobusowymi. Obecnie trwają prace przedprojektowe dla tej inwestycji.

Do lipca br. ma zostać przygotowany raport środowiskowy, niezbędny do uzyskania decyzji środowiskowej. Spodziewamy się, że RDOŚ taką decyzję wyda w grudniu br. Decyzja jest niezbędna do przeprowadzenia procesu projektowego linii tramwajowej. Jeśli wszystko przebiegnie bez zakłóceń, jesienią 2019 roku powinniśmy mieć gotowy projekt, wówczas będzie można ogłosić przetarg i wyłonić wykonawcę – wyjaśnił Andrzej Zowada.

Szybki tramwaj do Sosnowca

Władze Katowic rozważają też budowę linii która połączy to miasto z Sosnowcem wzdłuż al. Roździeńskiego. Obecnie jest to najbardziej zatłoczona ulica w Polsce, a budowa szybkiego tramwaju pozwoliłaby na jej odciążenie. Plany budowy nowych linii analizować będzie powołana w ubiegłym roku metropolia.

– Związek Gmin i Powiatów Subregionu Centralnego Województwa Śląskiego zlecił opracowanie modelu ruchu dla całej aglomeracji. Po jego przygotowaniu będzie można odpowiedzieć na pytanie o sens budowy takiego połączenia w oparciu o twarde dane i ewentualnie wówczas rozmawiać z władzami Katowic i Sosnowca o podjęciu dalszych kroków w celu realizacji tego pomysłu – powiedział rzecznik Tramwajów Śląskich.