PLK przebudowują stację Dęblin

PLK przebudowują stację Dęblin

10 maja 2018 | Źródło: PKP PLK
PODZIEL SIĘ

W maju na trasie Lublin – Warszawa montowany jest największy 170 m most na Wieprzu. Już nasunięto pierwszą 1000 - tonową konstrukcję. PKP Polskie Linie Kolejowe  za około 145 mln złotych modernizują stację Dęblin. Budowane są nowe perony z windami i przejście podziemne.

Fot. PKP PLK

Modernizacja linii kolejowej nr 7 jest najważniejszą inwestycją w regionie. Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem dzięki temu już w  2022 roku podróż pociągiem z Lublina do Warszawy zajmie 1,5 godziny - mówi Przemysław Czarnek, wojewoda Lubelski.

Na stacji Dęblin budowane są trzy nowe perony, dwa wyspowe oraz jednokrawędziowy. Powstanie nowe przejście podziemne. Uwzględniono w nim pochylnie i trzy windy. Perony będą dostosowane do potrzeb osób o ograniczonej mobilności. Ścieżki dotykowe ułatwią poruszanie się osobom niedowidzącym. Pomyślano także o rowerzystach, którzy skorzystają ze specjalnych stojaków na rowery.

- Modernizacja linii kolejowej nr 7 wpisuje się w koncepcję budowy CPK. Dzięki tej inwestycji mieszkańcy Lubelszczyzny dojadą do CPK w czasie poniżej 2 godzin – mówi Tomasz Gontarz, pełnomocnik wojewody lubelskiego ds. rozwoju infrastruktury kolejowej w woj. lubelskim.

Obok prac przy infrastrukturze pasażerskiej, na dęblińskiej stacji wymieniana jest sieć trakcyjna i tory. Budowane jest lokalne centrum sterowania. W nowym obiekcie znajdą się nowoczesne systemy komputerowe, umożliwiające zdalne sterowanie urządzeniami na stacji i linii. Zakończenie prac torowych na stacji w Dęblinie planowane jest na grudzień 2018 r.

W Dęblinie kończy się budowa nowego wiaduktu kolejowego nad ul. Balonna. Obiekt został poszerzony, co zapewnia dwustronny ruch samochodowy. Latem modernizowany będzie również przejazd kolejowo – drogowy (kat. A) przy ul. Tysiąclecia. Ruch pieszy będzie utrzymany. Samochody zostaną skierowane na wiadukt w ciągu ul. Warszawskiej.

Nasuwanie 1000 - tonowego mostu na Wieprzu

W maju zakończyło się nasuwanie 170 m, nowej trójprzęsłowej konstrukcji mostu dla jednego toru. Stalowy, 1000 - tonowy obiekt przesunięto na łożyskach z użyciem siłowników hydraulicznych. Szeroki na 22 m obiekt jest osadzony na wyremontowanych podporach i przebudowanych przyczółkach. Obok powstanie bliźniacza konstrukcja, którą zostanie poprowadzony drugi tor. Realizacja tego zadania rozpocznie się w czerwcu br.

Budowa mostu nad rzeką Wieprz to jedno z najbardziej skomplikowanych technicznie zadań w projekcie modernizacji linii kolejowej Lublin - Warszawa. Nowa przeprawa  umożliwi kursowanie ciężkich składów towarowych o nacisku 221 kN/oś. Przy projektowaniu uwzględniono potrzeby ochrony środowiska i pod mostem będzie utworzone przejście dla zwierząt.

Informacje ogólne

W ramach prac między Lublinem a Otwockiem PLK zmodernizują 150 km torów i sieci trakcyjnej do prędkości 160 km/h. Budowa drugiego toru między Otwockiem a Pilawą zdecydowanie zwiększy możliwości przejazdu pociągów. Modernizacja obejmie też 17 wiaduktów kolejowych oraz 31 mostów kolejowych.

Ważnym efektem inwestycji będzie wzrost poziomu bezpieczeństwa w ruchu kolejowym. Zapewnią to m.in. 3 nowe lokalne centra sterowania w: Pilawie, Dęblinie i Lublinie. Wymienione zostaną też 383 rozjazdy i urządzenia sterowania. Bezpieczniej będzie na przejazdach kolejowo-drogowych. Na 42 z nich PLK zamontują dodatkowe urządzenia i rogatki. Dwa nowe tunele drogowe całkowicie wyeliminują problemy z przejazdem przez tor.
PODZIEL SIĘ