PKP S.A. zawała porozumienie z operatorami logistycznymi

PKP S.A. zawała porozumienie z operatorami logistycznymi

10 maja 2018 | Autor: Łukasz Kuś
PODZIEL SIĘ

Stworzenie łańcuchów logistyczny na osiach wschód – zachód i północ – południe to cel porozumienia jakie zawarła 10 maja PKP S.A. z 10 firmami zajmującymi się logistyką. Strony umowy będą wspólnie realizować projekty inwestycyjne.

Fot. Rafał Wilgusiak

– Rozwój transportu jest jedną z najważniejszych rzeczy, o które musimy dbać i to nie jednosegmentowo. Transport intermodalny jest ważny dla każdego, kto myśli o usługowej roli państwa. Mam nadzieję, że za kilka- kilkanaście miesięcy będziemy mogli mówić o projektowaniu nowych miejsc na mapie Polski. PKP posiadają odpowiednie grunty, a pozostali uczestnicy porozumienia podobnie jak my odpowiednie kompetencje – powiedział Krzysztof Mamiński, prezes PKP S.A.

Porozumienie operatorów terminali oraz centrów logistycznych Europy Środkowej podpisały: PKP S.A., Euroterminal Sławków, Logit T.J., PKP Cargo CL Małaszewicze, PKP Cargo CL w Medyka-Żurawica, PKP LHS, Śląskie Centrum Logistyki, Terminale Przeładunkowe Sławków-Medyka, Wielkopolskie Centrum Logistyki Konin – Stare Miasto, Zarząd Morskiego Portu Gdynia, Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście.

– Nasza inicjatywa wpisuje się w Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Będąc razem możemy zdziałać więcej. Ostatnio powstało w KPRM centrum do spraw projektów strategicznych, gdzie rozmawialiśmy o planach powołania Narodowego Operatora Centrów Intermodalnych. Rysujące się szanse zmuszają nas do integracji łańcuchów logistycznych na różnych segmentach. Wszystko to służy uzyskaniu efektu synergii – powiedział Mirosław Antonowicz, wiceprezes PKP S.A.

Współpraca obejmuje nie tylko logistykę ale też transport, automatyzację i platformy komunikacyjne. Planowane jest powołanie podmiotu, który będzie integrował działania logistyczne.

Strony porozumienia będą współpracować w zakresie wdrażania najnowszych technik logistycznych w swoich przedsiębiorstwach i wzajemnie promować swoje usługi wśród klientów krajowych i zagranicznych. Porozumienie ma charakter otwarty, co oznacza, że mogą do niego przystępować kolejne strony. PKP S.A. będzie pełnić rolę integratora logistycznego. Spółka dysponuje dużą liczbą nieruchomości, które mogą być wykorzystane w działalności logistycznej.

PODZIEL SIĘ