Na Dolnym Śląsku przybywa najwięcej pasażerów

Na Dolnym Śląsku przybywa najwięcej pasażerów

17 maja 2018
PODZIEL SIĘ

Grupa Kapitałowa OT Logistics, największy operator portowy w Polsce wypracowała w pierwszym kwartale 2018 r. 226,7 mln zł skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży. Wynik EBITDA w wysokości 18,2 mln zł był porównywalny w ujęciu rocznym. Grupa zmniejszyła też zadłużenie o 8% do poziomu 427,3 mln zł w porównaniu do poprzedniego kwartału.

Fot. Przemysław Szkatuła

Województwo dolnośląskie w ciągu ostatnich pięciu lat stało się najlepszym regionem Polski pod względem przyrostu pasażerów korzystających z kolei. W latach 2012-2017 zanotowano wzrost o aż 75 proc.

- Dane Urzędu Transportu Kolejowego wskazują, że jesteśmy zdecydowanie najszybciej rozwijającym się województwem spośród kilku regionów, w których wzrasta liczba podróży koleją przypadająca na jednego mieszkańca – mówi Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego. – Wciąż częściej koleją jeździ się w województwie mazowieckim i pomorskim, ale wynika to z bardzo dobrze zorganizowanych systemów transportu aglomeracyjnego. My również do tego dążymy – podkreśla Przybylski.

Rok 2017 był najlepszy dla rynku kolejowego od wielu lat, przewieziono ponad 304 milionów pasażerów. Według statystyk Polacy wsiadają do pociągu średnio 8 razy w ciągu roku. Co ciekawe, mieszkaniec Dolnego Śląska w 2017 roku jechał pociągiem ponad osiem razy. Oznacza to, że mieszkańcy regionu coraz chętniej korzystają z tego rodzaju komunikacji. Jest to związane z licznymi inwestycjami Kolei Dolnośląskich, między innymi w nowy tabor, a także w remonty linii kolejowych.

– W weekend majowy połączenia do Adrspachu i Trutnova cieszyły się ogromną popularnością. Widzimy, że ten kierunek bardzo odpowiada wszystkim mieszkańcom Dolnego Śląska. Tym samym    w ciągu tych kilku wolnych dni Kolejami Dolnośląskimi podróżowało 5685 podróżnych – dodaje Jerzy Michalak, członek zarządu województwa dolnośląskiego.

PODZIEL SIĘ