Ruszyły przygotowania do konferencji Navi Rail 2018

Ruszyły przygotowania do konferencji Navi Rail 2018

19 maja 2018 | Autor: AB
PODZIEL SIĘ

18 maja w Starej Rzeźni w Szczecinie odbyła się Rada Programowa II edycji konferencji Navi Rail. Spotkanie przedstawicieli branży TSL zaplanowano w tym roku w dniach 17-18 października.

Fot. Adam Brzozowski

W obradach Rady Programowej wzięło udział ponad 20 osób, przedstawicieli samorządu województwa zachodniopomorskiego, przedstawicieli przewoźników kolejowych, urzędów żeglugi Śródlądowej, Krajowej Administracji Skarbowej oraz naukowców specjalizujących się w tematach związanych z transportem i logistyką.

Rafał Zahorski, pełnomocnik marszałka województwa zachodniopomorskiego ds. gospodarki morskiej, podkreśla, że jednym z tematów, które należy podjąć podczas Navi Rail jest mechanizm powiązania Odrzańskiej Drogi Wodnej z linią kolejową E59. To kluczowa sprawa dla rozwoju portu w Szczecinie i przejęcia tranzytu towarów z zachodniej Europy.

- Nie będzie żeglownej Odry bez sprawnej linii E59. Nie ma co wówczas mówić także o terminalu głębokowodnym w Świnoujściu – mówi Rafał Zahorski. – Kolejna sprawa to most w Podjuchach czyli przecięcie Odrzańskiej Drogi Wodnej. Następnym ważnym tematem jest konieczność podłączenia obwodnicy Szczecina z portem morskim. Obecnie nie ma dojazdu ciężarówkami do portu. Bez dobrej infrastruktury kolejowej i drogowej nie można mówić o rozwoju Zespołu Portów Szczecin - Świnoujście – dodaje Zahorski. 

Juliusz Engelhardt, dziekan Wydziału Zarządzania i Ekonomiki Usług Uniwersytetu Szczecińskiego, przypomina, że trwa modernizacja wybranych odcinków linii E59 między Poznaniem i Szczecinem.

- Występuje problem „Nadodrzanki”, która powinna mieć wyższe parametry linii. Należy też przywrócić funkcje transportowe rzeki Odry. Istotne są też zagadnienia szeroko rozumianego transportu intermodalnego, który się rozwija w województwie pomorskim, ale nie zachodniopomorskim – wymienia Engelhardt.

Jednym z najczęściej proponowanych przez ekspertów tematów jest właśnie transport intermodalny. Małgorzata Stępień, dyrektor Zachodniego Oddziału PKP Cargo informuje, że zainteresowanie intermodalem jest obecnie bardzo duże. Problemem w zrealizowaniu wszystkich zamówionych przewozów jest stan taboru przewoźników oraz brak maszynistów.

 

PODZIEL SIĘ