Zmodernizowany dworzec w Żarowie dostępny dla podróżnych

Zmodernizowany dworzec w Żarowie dostępny dla podróżnych

24 maja 2018 | Źródło: PKP S.A.
PODZIEL SIĘ

PKP S.A. zakończyła gruntowną przebudowę dworca kolejowego w Żarowie. Dzięki trwającej niewiele ponad rok inwestycji podróżni mogą od dzisiaj korzystać z nowoczesnego i funkcjonalnego obiektu.

Fot. PKP S.A.

Dworzec został lepiej przystosowany do współczesnych potrzeb pasażerów. Pomieszczenia w budynku zostały przebudowane i dostosowane do nowych funkcji. Do dyspozycji podróżnych oddano dziś poczekalnię, Biuro Obsługi Klienta, w którym można kupić bilety na przejazd pociągiem oraz toalety. Część powierzchni zagospodarowana zostanie przez Gminę Żarów. W budynku powstanie m.in. izba historyczna.

– Naszym celem jest kolej bezpieczna, komfortowa i punktualna. Każda kolejna inwestycja przybliża nas do tego celu. Program Inwestycji Dworcowych zmieni oblicze polskiej kolei, to obok Krajowego Programu Kolejowego i Strategii Taborowej jeden z trzech segmentów wielkiego programu modernizacji polskiej kolei. Polska jest jedna, dlatego równomiernie angażujemy środki finansowe – napisał w liście minister infrastruktury, Andrzej Adamczyk.

W ramach modernizacji dworzec w Żarowie został dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Wewnątrz i na zewnątrz obiektu zamontowano pochylnie i poręcze, pojawiły się także ścieżki dotykowe dla osób niewidomych i niedowidzących, tablica multisensoryczna i oznaczenia w alfabecie Braille’a. Do potrzeb osób mających trudności z poruszaniem się dostosowano też toalety w budynku.

Zakres prac objął m.in. wykonanie nowych instalacji, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, renowację elewacji i wymianę poszycia dachu. W budynku wykonano także kotłownię gazową. Pojawił się też monitoring. Zagospodarowano teren na zewnątrz obiektu – przy dworcu stworzono miejsca postojowe dla samochodów oraz stojaki na rowery. Prace w sąsiedztwie dworca przeprowadziła również Gmina Żarów.

Inwestycję zrealizowała Firma Budowlana Dota Sp. z o.o. Sp.k. Koszt modernizacji wyniósł ok. 5 mln zł i został pokryty ze środków własnych PKP S.A. i środków budżetu państwa.

PODZIEL SIĘ