Rosja pozwoli wjeżdżać pociągiem tylko na mistrzostwa

Rosja pozwoli wjeżdżać pociągiem tylko na mistrzostwa

05 czerwca 2018 | Autor: Łukasz Kuś
PODZIEL SIĘ

Obywatele Polski i innych państw członkowskich UE nadal nie mogą podróżować do Rosji pociągami przekraczającymi granicę rosyjsko – białoruską. Władze rosyjskie zrobią wyjątek podczas mistrzostw świata FIFA 2018.

fot. Foma GFDL

W ubiegłym roku Ministerstwo Spraw Zagranicznych zapowiadało interwencję ws. nakładania kar na Polaków jadących do Rosji pociągiem lub samochodem przez Białoruś. Na podstawie umowy rosyjsko – białoruskiej granica między tymi państwami traktowana bowiem jest jako „wewnętrzna” a to oznacza, że nie są tam dokonywane kontrole paszportowe. Jednakże na granicy polsko – białoruskiej kontroli dokonują jedynie służby białoruskie. W związku z tym Rosja uważa, że obywatele państw UE, którzy przekraczają granicę białorusko – rosyjską robią to nielegalnie i karze ich mandatami.

Dotychczas polskim służbom dyplomatycznym nie udało się rozwiązać tego problemu, a polskie MSZ rekomenduje by do Rosji jechać przez Łotwę, Estonię lub Ukrainę, co często znacznie wydłuża podróż.

Niestety oznacza to także, że do Rosji nie można jechać bezpośrednimi pociągami „Polonez”. PKP Intercity oferuje sprzedaż biletów na połączenia do Rosji, choć skorzystać z nich mogą w zasadzie jedynie Rosjanie.

– Utrudnienia na granicy białorusko-rosyjskiej są przedmiotem stałej troski władz RP oraz innych państw członkowskich UE. Do czasu dwustronnego uregulowania ww. kwestii przez stronę białoruską i rosyjską problem pozostaje aktualny, w związku z czym polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych rekomenduje dla celów wjazdu droga lądową do Federacji Rosyjskiej i wyjazdu z tego kraju trasę przez Republikę Łotwy – poinformowało biuro rzecznika prasowego MSZ.

Ministerstwo informuje ponadto, że w czasie Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej FIFA 2018 kibice podróżujący do Rosji będą mogli przekraczać granicę państwową białorusko-rosyjską po spełnieniu określonych warunków (m.in. posiadanie biletów na mecze, tzw. Fan ID).

PODZIEL SIĘ