Siemens zaprezentował nowy skład dużych prędkości

Siemens zaprezentował nowy skład dużych prędkości

13 czerwca 2018 | Autor: Łukasz Kuś
PODZIEL SIĘ

Velaro Novo, czyli nowy pojazd dużych prędkości zaprojektowany przez Siemensa został zaprezentowany w fabryce niemieckiego koncernu w Krefeld.

Fot. Siemens

Velaro Novo to elektryczny zespół trakcyjny przystosowany do prędkości 250 – 360 km/h. Przedstawiciele niemieckiego koncernu zapewniają, że nowy pojazd będzie zużywał 30% mniej energii i będzie o 15% lżejszy od poprzedniego modelu Velaro. W pociągu tym nie ma kabin z urządzeniami elektrycznymi, ani skrzynek z podzespołami zlokalizowanymi pod siedzeniami. Instalacje zostały zredukowane do minimum co zmniejsza masę pojazdu i pozwala na większą elastyczność w aranżowaniu wnętrza.

- Przy projektowaniu Velaro Novo kładliśmy nacisk na osiągnięcie  dłuższego cyklu życia produktu co zapewni mniejsze koszty obsługi i większą niezawodność.  Jeden z członków nowego pojazdu już jest testowany na torach w Niemczech i wzbudza duże zainteresowanie –  powiedziała Sabrina Soussan, prezes w Siemens Mobility Division.

Velaro Novo oferować ma większą przestrzeń dla pasażerów przy niższych kosztach eksploatacji. Siemens wykorzystał w nowej platformie technologię Big Data, która umożliwia przewidywanie usterek zanim one nastąpią, co zapewnia większą dostępność taboru. Niemiecki koncern zastosował już tę technikę w pociągach Velaro, które jeżdżą na linii KDP Barcelona – Madryt.

Siemens zaprojektował Velaro Novo jako odpowiedź na konkurencję ze strony chińskich producentów. Pojazd ten oferowany będzie również w wersji z 5 siedzeniami w rzędzie przeznaczonej dla linii o szerszej skrajni.

- Projektując wagony Velaro Novo zastosowaliśmy koncepcję „pustej tuby”, która pozwala na większą elastyczność, dzięki czemu nasi klienci będą mogli dowolnie zaprojektować wnętrza pociągu tak by dopasować je do swoich potrzeb i oczekiwań pasażerów - powiedziała Sabrina Soussan.

Siemens wyprodukował już cztery generacje pociągu Velaro. Są one w użyciu od roku 2000 i obecnie służą na trasach w Niemczech, Holandii, Belgii, Szwajcarii, Hiszpanii, Francji, Chin, Rosji, Wielkiej Brytanii i Turcji.

Flota Velaro codziennie przemierza milion kilometrów tras. W Niemczech Velaro jest używany z oznakowaniem ICE 3 (seria 407), we flocie Deutsche Bahn AG.

Siemens rozpoczął prace nad projektem nowego Velaro Nowo w roku 2013 i szacuje się, że pierwsze gotowe pociągi rozpoczną służbę na trasach komercyjnych w roku 2023.

PODZIEL SIĘ