Podlasie: 455 mln zł inwestycji na podróże koleją na wschód

Podlasie: 455 mln zł inwestycji na podróże koleją na wschód

21 czerwca 2018 | Źródło: PKP PLK
PODZIEL SIĘ

Przetargi PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. w województwie podlaskim. Inwestycje na trasie od Białegostoku do Kuźnicy Białostockiej zwiększą konkurencyjność kolei w transporcie pasażerskim i przewozie towarów na wschód. Skróci się czas podróży. Stacje i przystanki będą wygodniejsze i dostosowane do potrzeb osób o ograniczonej mobilności.

Fot. PKP PLK

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły przetarg na 4 inwestycje w województwie podlaskim – łącznie za ponad 455 mln zł. Postępowania dotyczą prac na trasie od Białegostoku do przejścia granicznego w Kuźnicy Białostockiej. Z ich efektów skorzystają pasażerowie i gospodarka. Wzrośnie znaczenie kolei na Podlasiu w tworzeniu zintegrowanego systemu przewozów krajowych i międzynarodowych. Planowane są prace na: linii nr 6 na odcinku Białystok – Sokółka – Kuźnica Białostocka (granica państwa), na linii nr 57, na odcinku Kuźnica Białostocka – Gieniusze, linii kolejowej nr 923 na odcinku Bufałowo Wschód – Bufałowo (S) oraz wykonania robot w rejonie przejścia granicznego w Kuźnicy Białostockiej.

Szybciej i wygodniej dla pasażerów

Efektem prac za ponad 352 mln zł na odcinku Białystok - Kuźnica Białostocka (linia nr 6) będzie skrócenie czasu podróży i lepsza obsługa na stacjach i przystankach, m.in. w Wasilkowie, Czarnej Białostockiej i Sokółce. Podróżni skorzystają z wyremontowanych peronów wyposażonych w nowe wiaty, ławki, antypoślizgową nawierzchnię oraz tablice informacyjne. Dogodną informację zapewni system zapowiedzi głosowych. Obiekty zostaną dostosowane do potrzeb osób o ograniczonej mobilności.

Dzięki inwestycji podróż pociągiem na trasie Białystok – Kuźnica Białostocka będzie o 8 minut krótsza (z ok. 55 min do ok. 47 min). Pociągi pasażerskie pojadą z prędkością do 120 km/h na odcinku Białystok – Sokółka i 100 km/h na odcinku Sokółka – Kuźnica Białostocka. Wzrośnie przepustowość, dzięki czemu pociągi będą mogły jeździć częściej. Większy poziom bezpieczeństwa zapewni system ETCS poziom I.

Ponadto dla zwiększenia bezpieczeństwa i płynności ruchu zarządca infrastruktury przebuduje 36 przejazdów kolejowo-drogowych i zamontuje 61 nowych rozjazdów. Składy z ładunkami pojadą płynniej i szybciej do 80 km/h. Wzmocnienie torów umożliwi przejazd cięższych pociągów. Projekt pn. „Prace na linii kolejowej nr 6 na odcinku Białystok – Sokółka – Kuźnica Białostocka (granica państwa)” ma być zrealizowany do 2021 r.

Sprawny przewóz towarów na Wschód – dodatkowe tory

Sprawny transport towarów zapewni również rewitalizacja linii kolejowej na odcinku Kuźnica Białostocka – Geniusze (linia nr 57|) oraz linii odgałęźnej (nr 923) Bufałowo Wschód – Bufałowo. Możliwość obsłużenia większej liczby pociągów umożliwią prace inwestycyjne na przejściu granicznym Kuźnica Białostocka (granica państwa). Łączna wartość projektów to ponad 99 mln zł. Zadanie obejmie m.in. kompleksową wymianę torów oraz montaż 37 nowych rozjazdów. Po zakończeniu robót poprawią się parametry linii - będzie możliwa obsługa cięższych i dłuższych pociągów nawet do 1050 m. Składy pojadą z prędkością do 60 km/h.

Płynniejszy ruch większej liczby pociągów zapewni budowa dodatkowego toru na stacjach Geniusze i Sokółka. Przywrócenie ruchu na trasie Sokółka – Geniusze (odcinek linii wyłączony jest z eksploatacji od 1992 r.) pozwoli na budowę m.in. Terminala Przeładunkowego na stacji Geniusze. Wartość inwestycji  to ponad 99 mln zł. Prace zaplanowano do końca 2020 r.

Większa dostępność kolejowego przejścia w Kuźnicy

PLK wykonają także prace w rejonie przejścia granicznego w Kuźnicy Białostockiej. Inwestycja poprawi obsługę przewozów towarowych. Zwiększy się dostępność kolejowych przejść, skróci się czas obsługi przesyłek oraz poprawi konkurencyjność kolei w transporcie ładunków przez granicę wschodnią.

PODZIEL SIĘ