Na wakacje wrócą pociągi do Zakopanego

Na wakacje wrócą pociągi do Zakopanego

21 czerwca 2018 | Źródło: PKP PLK
PODZIEL SIĘ

Podróżni skorzystają z bezpośrednich połączeń kolejowych na Podhale - wrócą pociągi na modernizowany odcinek linii Skawina – Sucha Beskidzka.

Fot. Jarosław Pocztarski, Wikimedia

PKP Polskie Linie Kolejowe kontynuują modernizację trasy Kraków – Zakopane. Aktualnie trwają prace na linii Skawina – Sucha Beskidzka. Wykonawca nie zwalnia tempa robót, ale realizuje je tak, by mogły po linii jeździć wakacyjne pociągi.

Od 22 czerwca między Skawiną a Suchą Beskidzką pociągi pojadą po nowych torach. Podróżni mogą korzystać z bezpośrednich połączeń kolejowych na trasie Kraków – Zakopane, bez konieczności przesiadania się na autobus.

Do dyspozycji pasażerów będą nowe perony na przystankach w miejscowościach: Rzozów, Wola Radziszowska, Przytkowice oraz w stacji Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona.

Po zakończeniu inwestycji wszystkie stacje i przystanki między Skawiną a Suchą Beskidzką zyskają nowe wiaty, ławki, oznakowanie, oświetlenie, tablice informacyjne. Dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się będą min. ścieżki naprowadzające, pochylnie, podjazdy. 

Zrealizowano już część prac w ramach prowadzonej od marca br. inwestycji. Przebudowano szlaki Skawina – Radziszów i Radziszów – Leńcze. Wykonano również prace torowe na stacjach Radziszów  i Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona. W wakacje kontynuowane będą prace bez ograniczeń  ruchu.

We wrześniu wykonawca przystąpi do prac na szlakach, Leńcze – Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona i Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona – Stryszów oraz w stacji Sucha Beskidzka. Wówczas będzie jeszcze wprowadzona zastępcza komunikacja autobusowa.

Wymiana ponad 35 km torów oraz przebudowa min. 6 mostów w Skawinie, Przytkowicach, Kalwarii Zebrzydowskiej oraz wiaduktu w Woli Radziszowskiej przełoży się na szybsze podróżowanie między Skawiną a Suchą Beskidzką oraz w relacjach  Kraków – Zakopane i Kraków – Bielsko Biała. Będzie dodatkowy przystanek Radziszów Centrum oraz zmodernizowane stacje i przystanki, które ułatwią dostęp do kolei i zapewnią lepsza obsługę podróżnym o ograniczonych możliwościach poruszania się.

Zadanie na odcinku Skawina – Sucha Beskidzka (linia nr 97) jest częścią większego projektu za ponad 930 mln zł netto -„Prace na liniach do Zakopanego nr 97, 98 ,99, na odcinku Skawina – Sucha Beskidzka – Chabówka Zakopane”.

Zakończenie inwestycji na linii nr 97 planowane jest w 2020 r. a całego projektu do 2023 r.

PODZIEL SIĘ