Pojazdy specjalne oraz zabytkowe atrakcjami Czech Raildays

Pojazdy specjalne oraz zabytkowe atrakcjami Czech Raildays

22 czerwca 2018 | Autor: Łukasz Kuś
PODZIEL SIĘ

W czwartek zakończyły się targi Czech Raildays 2018. Podczas tegorocznej edycji można było zobaczyć sporo atrakcji, w tym liczne pojazdy specjalne oraz zabytkowe – m.in. salonkę prezydentów Czechosłowacji.

Fot. Łukasz Kuś

Targi Czech Raildays odbywają się co roku w czerwcu w Ostrawie i są okazją do poznania potencjału czeskiego przemysłu kolejowego. Podczas wydarzenia zaprezentowali się między innymi producenci urządzeń i pojazdów do diagnostyki oraz prac na liniach kolejowych. Mogliśmy zobaczyć pojazd diagnostyczny MMD.2 oraz pojazd specjalny MUV 75, który niedawno czeski zarządca infrastruktury SZDC odebrał od firmy CZ Loko. Czescy przewoźnicy pokazali nowy i zmodernizowany tabor.

Organizatorzy targów przygotowali też specjalne atrakcje. Pokazano na przykład salonkę Aza 80 wyprodukowaną w 1930 r. którą podróżowali prezydenci Czechosłowacji. Pokazano też symulację zderzenia wagonu cysterny z samochodem oraz przygotowano pokaz pracy służb ratowniczych oraz wystawę sprzętu ratowniczego. Pokazano między innymi ratowniczy pojazd drogowo-szynowy produkcji Renault Trucks.

Na targach było też kilka polskich akcentów. Koleje Śląskie zaprezentowały dwuczłonowy Efl 2, który niedawno otrzymał dopuszczenie do eksploatacji na czeskiej sieci kolejowej – (musimy jednak wspomnieć że na targi dowiózł nas bardzo zniszczony EN57 który nadal kursuje z Katowic do Bohumina). Pojawił się także Solaris z nowym trolejbusem oraz Stadler, który pokazał produkowany w Polsce tramwaj nOVA.

PODZIEL SIĘ