Leo Express podał datę startu z Pragi do Krakowa. Nie ma jeszcze zezwoleń UTK

Leo Express podał datę startu z Pragi do Krakowa. Nie ma jeszcze zezwoleń UTK

25 czerwca 2018 | Źródło: LEO Express, Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Już w lipcu ruszy pierwszy prywatny pociąg pomiędzy Pragą, Katowicami i Krakowem, przewoźnik Leo Express uruchomił już sprzedaż biletów. Z Polski do Pragi będzie można pojechać z biletem w cenie 19 zł i skorzystać z trzech klas podróży – economy, business i premium. Przewoźnik wciąż oczekuje wydania przez Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego zezwolenia, dopuszczającego tabor na polskie tory.

Fot. LEO express

- Piątek 20 lipca to historyczna chwila, nad którą długo pracowaliśmy. Polska i Czechy będą mieć znów nieco bliżej do siebie. Zachęcam wszystkich do wakacyjnych podróży naszymi pociągami. Nasz rozkład jest dopasowany np. pod weekendowe wyjazdy do Pragi lub do Ołomuńca – mówi Peter Koehler, prezes Leo Express.

Pociągi Leo Express będą kursowały w weekendy. Z Krakowa do Pragi prywatny skład pojedzie w poniedziałki i soboty, w drugą stronę z Pragi do Krakowa: w piątki i niedziele. Pociąg wyruszy z Krakowa Głównego o 05:04, z Katowic odjedzie o godzinie 06:57 i do swojego celu w Pradze dotrze na 11:39. Zatrzyma się także w Skawinie, Zatorze, Oświęcimiu-Dworach, Mysłowicach, Tychach, Pszczynie i Zebrzydowicach.

Po czeskiej stronie obsłuży kilka ważnych węzłów i miast takich jak: Bogumin, Ostrawa, Ołomuniec i Pardubice. Czas jazdy z Krakowa do Pragi będzie wynosił 6 godz. 35 min., a z Katowic do Pragi 4 godz i 42 min. To najszybsze dostępne połączenie lądowe na tej trasie. W drogę powrotną z Pragi pociąg wyruszy o 16:10. Przyjazd do Katowic został zaplanowany krótko po 21-ej, a do Krakowa dotrze o 23:19.

, komentuje plany w Polsce. – Pociąg coraz częszciej staje sie świetną alternatywą dla samochodu. Chcemy oferować ceny przystępne dla każdej kieszeni. Jednak wiemy, że nie tylko cena się liczy. Na pokładzie pociągu o pasażerów dbają stewardzi, dostępne są gniazdka, wifi oraz catering za rozsądne ceny. Po zakończeniu prac modernizacyjnych na torach na polskim odcinku trasy przewidujemy stopniowe zwiększanie częstotliwości kursów - komentuje dyrektor Leo Express Polska Peter Jančovič.

Bilety są aktualnie dostępne w sprzedaży na terminy od 20 lipca do 1 września i ich ceny zaczynająsię już od 19 zł. Średnia cena biletu do klasy economy z Krakowa do Pragi będzie oscylować w okolicach 60-80 zło, z Katowic do Ołomuńca będzie to około 35-45 zł. Leo Express stosuje system znany z tanich linii lotniczych. Im wcześniej kupimy bilet, tym pojedziemy taniej. Kupna biletu można dokonać za pomocą strony internetowej lub w sieci partnerskich punktów stacjonarnych, na przykład w Centrum Obsługi Pasażera Kolei Śląskich na dworcu kolejowym w Katowicach.

Leo Express zachęca do kupowania biletów w nowej relacji, chociaż nie ma jeszcze zezwoleń UTK na dopuszczenie taboru do ruchu w Polsce. Polskie przepisy dotyczące homologacji dla nowych pojazdó szynowych różnią się od przepisów w sąsiednich krajach. Dlatego Leo Express musiał zmodyfikować m.in. reflektory w elektrycznych zespołach trakcyjnych, które wyprodukowano 5 lat temu.

Przewoźnik uruchamia w tej chwili pociągi w 3 krajach Europy – w Czechach, na Słowacji i w Niemczech. 

PODZIEL SIĘ