Polska zacieśnia współpracę z Chinami w ramach Nowego Jedwabnego Szlaku

Polska zacieśnia współpracę z Chinami w ramach Nowego Jedwabnego Szlaku

27 czerwca 2018 | Źródło: Janusz Piechociński
PODZIEL SIĘ

W piątek 23 czerwca odbyło się spotkanie z przedstawicielami zarządu autonomicznego regionu Guangxi Zuang. W skład delegacji weszli: Xiongchang Wang, dyrektorem Qinzhou Free Port Authority, wiceprezydent miasta Qinzhou pan Bin He - zastępcą dyrektora Qinzhou Free Port Authority, pan Miao Lu - asystent dyrektora Qinzhou Free Port Authority i wiceburmistrz miasta Qinzhou Mr Chao Ran Xu, starszy menadżer Qinzhou Free Port Authority oraz pan Hao Rong Zhang, starszy menedżer Qinzhou Free Port Authority.

Fot. Paweł Zbierzchowski
Spotkanie zostało zorganizowane przez sekcję TSL Izby Przemysłowo-Handlowej w Warszawie. W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele firmy Chinatrans, która od 1 czerwca uruchomiła połączenie kontenerowe z miasta Qinzhu na granicy CHRL - Wietnam z Małaszewiczami.

W czasie spotkania prezes Izby Janusz Piechociński przedstawił stan obecny powiązań transportowych Chiny - Polska w ramach Jedwabnego Szlaku oraz przekazał informacje dotyczące relacji gospodarczych Polski z Chinami, Wietnamem i Krajami ASEAN. Został również omówiony stan polskich terminali granicznych i potencjał polskiego sektora TSL.

Przedstawiciele biznesu i administracji regionalnej z Chin zaprezentowali ofertę utworzenia specjalnej strefy ekonomicznej z propozycją zaangażowania polskiego biznesu w uruchomione z dniem 1 czerwca połączenie kolejowego od granicy chińsko-wietnamskiej do Europy. Pierwsze przewozy w ilości 40 kontenerów potwierdziły w praktyce zakładane 21-23 dni dotarcie pociągu poprzez Chiny, Kazachstan, Rosję , Białoruś do Małaszewicz.

Izba podpisze wkrótce porozumienie o współpracy z Chinatrans. W Izbie Polska - Azja za koordynację współpracy chińskiego partnera z polskimi firmami TSL odpowiada Jarosław Maćko prezes PFC.