PKP Cargo planuje kupić lokomotywy Dragon 2

PKP Cargo planuje kupić lokomotywy Dragon 2

12 lipca 2018 | Autor: Łukasz Kuś
PODZIEL SIĘ

Na torze doświadczalnym Instytutu Kolejnictwa z Żmigrodzie zaprezentowano nową lokomotywę Dragon 2 opracowaną przez Newag. Trzy pierwsze pojazdy nowego typu zamierza kupić nasz narodowy przewoźnik.

Fot. Łukasz Kuś

W Ośrodku Eksploatacji Instytutu Kolejnictwa w Żmigrodzie trwają testy sześcioosiowej lokomotywy Dragon 2 Newagu przeznaczonej do obsługi pociągów towarowych. W czwartek nowosądecki producent podpisał z PKP Cargo list intencyjny, w którym przewoźnik deklaruje zamowienie 3 lokomotyw nowego typu.

Newag wyprodukował jak dotąd 15 Dragonów. W związku ze zmianą przepisów TSI nowosądecka spółka postanowiła opracować nowy typ tej lokomotywy. 

– Kiedy przystępowaliśmy do programu Luxtorpeda 2.0 powiedziałem, że pierwszym produktem, który zaoferujemy będzie nowa lokomotywa i słowa dotrzymaliśmy. Dzisiaj prezentujemy Dragona 2, w którym zastosowano nowatorskie rozwiązania – powiedział Zbigniew Konieczek, prezes Newagu.

Lokomotywy Dragon przejechały już łącznie prawie 5,5 mln km i cechują się wysoką niezawodnością. Dragon 2 został zaprojektowany w systemie modułowym. Lokomotywa ta będzie mogła być wyposażona w moduł dojazdowy - silnik spalinowy o mocy 520 kW umożliwiający krótkie przejazdy po  liniach niezelektryfikowanych. Newag deklaruje, że Dragon 2 będzie tańszy w użytkowaniu niż starsze lokomotywy.

Jeszcze w 2018 r. Newag chce oferować 10 lokomotyw Dragon 2. Wersja bez modułu spalinowego ma uzyskać homologację w grudniu. W przyszłym roku wersja z modułem dojazdowym.

W Dragonie zastosowano przetwornicę statyczną, falownik trakcyjny i ładowarkę baterii skonstruowaną przez Medcom. Przetwornica wykorzystuje pełną technologię węglika krzemu. Dzięki niej zredukowano masę urządzenia o 400 kg. Nowa przetwornica cechuje się wyższą sprawnością od urządzeń starszego typu.

- W Żmigrodzie jesteśmy  na ostatniej prostej przy wprowadzaniu na rynek gotowego produktu. Lokomotywa tego typu będzie mogła korzystać ze zmodernizowanych torów, dzięki czemu biznes kolejowy zyska nową prędkość i przewagę konkurencyjną. Newag tę lokomotywę opracował sam i pokazuje gotowy produkt, które można kupić. Dążymy do tego aby produkty dobrej klasy były gotowe do zakupu i nie trzeba było ich zamawiać a następnie czekać na certyfikację. Taki system powinien być stosowany szeroko - powiedział Andrzej Bittel, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł PKP Intercity - współorganizatorem Kina Letniego w Gdyni PKP Intercity - współorganizatorem Kina Letniego w Gdyni
Następny artykuł Rozpoczęły się prace na stacji Warszawa Główna Rozpoczęły się prace na stacji Warszawa Główna