PLK buduje wiadukt kolejowy w Otwocku – zmiany w ruchu pociągów

PLK buduje wiadukt kolejowy w Otwocku – zmiany w ruchu pociągów

13 lipca 2018 | Źródło: PKP PLK
PODZIEL SIĘ

Nowe bezkolizyjne skrzyżowanie w Otwocku zwiększy poziom bezpieczeństwa pasażerów  i usprawni komunikację w mieście. To jeden z efektów modernizacji linii nr 7 Otwock – Lublin. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. na tej trasie skrócą czas podroży i zwiększą dostępność do kolei. Przebudowa wymaga czasowych zmian w kursowaniu pociągów.

Fot. PKP PLK
Od 16 lipca rozpoczyna się kolejny etap budowy wiaduktu kolejowego nad ul. Majową w Otwocku. Budowa bezkolizyjnego skrzyżowania poprawi bezpieczeństwo i komunikację. Podróżni będą szybko i komfortowo podróżować pociągami. Wiadukt kolejowy, pod którym będzie przebiegała droga, umożliwi też łatwiejszy i bezpieczniejszy przejazd między dwoma częściami miasta.

W miejscu przejazdu kolejowo-drogowego przygotowano już tymczasowe konstrukcje, na których ułożono tory. Pod torami został wykonany i zabezpieczony wykop, w którym będzie przebiegała droga. Wkrótce rozpocznie się budowa fundamentów wiaduktu pod dwoma torami. Następna faza robót w Otwocku rozpocznie się we wrześniu. Wykonawca przejdzie do budowy przyczółków, a następnie płyty wiaduktu. Zakończenie prac na obiekcie planowane jest pod koniec 2018 roku.

Zmiany w komunikacji

W związku z szerokim zakresem prac, od 16 lipca do 31 sierpnia planowane jest zamknięcie dla ruchu pociągów szlaku Otwock – Świder. Pociągi KM i SKM od strony Warszawy będą dojeżdżały do Falenicy lub Świdra, natomiast od strony Pilawy pociągi dojadą do Otwocka. Na odcinku Świder – Otwock będzie kursowała komunikacja zastępcza. Szczegóły dotyczące kursowania pociągów znajdują się na Portalu Pasażera www.portalpasazera.pl.

Wiadukt usprawni komunikację w mieście

Wykonawca przebuduje również skrzyżowania w okolicy obecnego przejazdu. Powstanie rondo od strony ulicy Grunwaldzkiej, Jana Pawła II i Warszawskiej oraz droga dojazdowa wzdłuż linii kolejowej na odcinku ul. Jana Pawła II od strony ul. Górnej. Zostaną też wybudowane nowe chodniki dla pieszych.

Informacje o inwestycji

Prace w Otwocku prowadzone są w ramach projektu „Prace na linii kolejowej nr 7 Warszawa Wschodnia Osobowa – Dorohusk na odcinku Warszawa – Otwock – Dęblin – Lublin, etap I”. Efektem inwestycji będzie poprawa komfortu obsługi pasażerów. Nowe tory i sieć trakcyjna pozwolą zwiększyć prędkość pociągów do 160 km/h, co skróci przejazd między Warszawą a Lublinem o około 45 min z ok. 2 h 15 min ok. do 1,5 h. Szybkie połączenie Lublina z Warszawą zwiększy szanse na przyciągnięcie nowych inwestorów i przyśpieszenie rozwoju lokalnej gospodarki. Nowe i przebudowane mosty oraz wiadukty zapewnią płynniejszą drogę przewozu bez zbędnych zwolnień i postojów. Ważnym efektem inwestycji będzie wzrost poziomu bezpieczeństwa. Na przejazdach kolejowo-drogowych PLK zamontują dodatkowe urządzenia i rogatki. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przeznaczą na modernizację odcinka Otwock – Lublin, stanowiącą największą inwestycję w ramach Krajowego Programu Kolejowego ponad 3,4 mld złotych. Prace zostaną zrealizowane do 2021 roku. Więcej informacji o projekcie znajduje się na stronie www.warszawa-lublin.pl

PODZIEL SIĘ